Szpieg, którego nosisz w kieszeni

Nowe technologie – z jednej strony usprawniają nasze życie, z drugiej potrafią mocno je skomplikować. Zachłysnęliśmy się nowościami na rynku usług informatycznych dołączając do wyścigu po kolejne, nowsze wersje cyfrowych wynalazków. Chcemy więcej, mamy też większe oczekiwania i potrzeby. Telefon, tak niegdyś proste urządzenie, przestał służyć wyłącznie do wykonywania połączeń i prowadzenia rozmów. Dziś, w tym niewielkim urządzeniu mieści się niemal cały nasz świat, portfolio naszego życia, sekrety, tajemnice zawodowe i tak dalej. Staliśmy się aktywnymi użytkownikami z nieograniczoną wizją tego, czym ten telefon stanie się w przyszłości. To, co jeszcze niedawno wydawało się być czystą fantazją, stało się rzeczywistością. Czy tego chcemy, czy też nie, nikt z nas nie powstrzyma raz rozpędzonego cybernetycznego koła. W całej tej fascynacji cyfrowymi nowościami i udogodnieniami na pierwszy rzut oka nie widać czyhających z wirtualnej otchłani zagrożeń, ale uwaga, nie miejmy złudzeń, one są – autentyczne i realne.

Nakładem Wydawnictwa Insignis ukazała się książka założyciela Forbidden Stories, Laurenta Richarda oraz francuskiej dziennikarki śledczej, Sandrine Rigaud. „Pegasus” jest owocem dziennikarskiego śledztwa, zapiskiem problemów i wyzwań przed jakimi stali członkowie zespołów Forbidden Stories oraz Amnesty International Security Lab. Autorzy krok po kroku opisują poszczególne etapy prowadzonego śledztwa, dodajmy że śledztwa prowadzonego na olbrzymią skalę przy jednoczesnym utrzymaniu go w tajemnicy do samego końca. Czytając „Pegasusa” dowiecie się czym zajmował się Forbidden Stories i NSO. Historia zawarta na kilkuset stronach prowadzi czytelnika do świata, w którym cybernetyczna inwigilacja nie jest wymysłem, a udokumentowanymi faktami, popartymi dowodami i analizami. Przekonacie się w jakim celu i dla jakich klientów stworzono oprogramowania szpiegujące. Lista licząca kilkadziesiąt tysięcy numerów telefonów należących do ofiar „pegasusa” to dopiero wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią robi się jeszcze ciekawiej.

Autorzy uchylają rąbka tajemnicy, zapraszając czytelnika za kulisy dziennikarskich śledztw. Opowiadają o cenie, jaką płacą dziennikarze za pracę na rzecz społeczeństwa. Jak likwiduje się niewygodnych dla władzy redaktorów, jak steruje się mediami, szantażuje, niszczy i bezwzględnie z nimi rozprawia. Laurent i Sandrine opisują ze szczegółami proces analizy danych, do których dotarli. Ukazują skutki ery nieuregulowanej cyberinwigilacji. Podają przykłady łamania praw człowieka oraz zamachów na wolność mediów i słowa. Z lektury dowiecie się między innymi kto szpiegował głowy państw światowych przywódców, kim są pionierzy nowych technologii i komu przede wszystkim służą swoją pracą. W publikacji pojawia się wiele ciekawych wątków związanych z ekspansją systemów inwigilacyjnych oraz powstaniem narzędzi do wykrywania oprogramowania szpiegującego.

Książkę Laurenta Richarda i Sandrine Rigaud polecam wszystkim zainteresowanym nowymi technologiami i ich wpływem na nasze życie oraz bezpieczeństwo, zarówno osobiste jak i narodowe. Czy szpieg, którego nosimy w kieszeni, zagraża prywatności, godności i demokracji? Na to pytanie każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie sam. Jestem pewna, że lektura „Pegasusa” przyczyni się do szerszego spojrzenia na problematykę cyberzagrożeń. Kto wie, co przyniosą wyniki cyfrowych śledztw, jaką prawdę o NSO i jej działalności poznamy wkrótce lub za kilka lat. Nic nie dzieje się przez przypadek. Historia opisana w publikacji nie nastraja optymistycznie, obnaża słabe strony systemu, którym niekoniecznie rządzą rządzący. Ktoś za tym wszystkim stoi. Kto? Przekonajcie się sami, pamiętając jak krótka i wyboista może być droga od wyzwolenia do represji. Złudne poczucie wolności jest tak samo niebezpieczne jak wyrafinowana cyfrowa broń. Czy mamy wpływ na to, co wymyślą wirtuozi technologii komputerowych? Pewnie nie, ale możemy uzbroić się w wiedzę, która być może uchroni nas przed wieloma problemami. Zachęcam do tropienia śladów Pegasusa, na początek poznając kulisy dziennikarskiego śledztwa.

Autor: Laurent Richard, Sandrine Rigaud
Tytuł: Pegasus
Wydawca: Wydawnictwo Insignis
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 494

Facebook