Sprawy milicyjne

fragm.okładki "Sprawy milicyjne" Anna Kłodzińska/Wyd. CM

Gdy po raz kolejny media donoszą o zbrodni, brutalnym gwałcie, ataku nożownika czy agresorze atakującym przypadkowych przechodniów, głos zabiera społeczeństwo. Na scenę ludzkich tragedii wkraczają emocje, niedowierzanie oraz potrzeba wyrażenia swojego zdania na ten, konkretny temat, nawet jeśli dysponujemy wyłącznie strzępkami informacji. Człowiek zabijający przedszkolaka, matka odbierająca życie swojemu dziecku, ojciec gwałcący córki, koledzy upijający ofiarę i bezlitośnie ją katujący. Kiedyś tak nie było – to jedno z najczęściej pojawiających się komentarzy. Nie wiadomo czy zaklinające rzeczywistość, czy też za wszelką cenę próbujące zagłuszyć społeczne wyrzuty sumienia. To jak było kiedyś?

Nakładem Wydawnictwa CM ukazał się zbiór 32 spraw milicyjnych zebranych przez Annę Kłodzińską. Historie, które możecie dzięki niej poznać są równie mroczne jak te, o których słyszycie dziś. Opisane sprawy miały miejsce w latach 70., w rzeczywistości trudnej, ale z perspektywy czasu jakże ciekawej. Szczególnie wartym uwagi jest poznanie realiów, w jakich służyli funkcjonariusze między innymi Biur Kryminalnych KGMO. Zawsze mnie ciekawiło, jak prowadzono śledztwa, wykrywano sprawców, podejmowano szereg czynności operacyjnych bez wystarczających sił i środków, udogodnień w postaci techniki i bez dostępu do internetu. W jaki sposób pozyskiwano wiedzę o elemencie przestępczym? Jak tworzono grupy operacyjno-śledcze, kto i na jakim etapie dołączał do śledztw? O tym wszystkim dowiecie się z lektury zbioru „Spraw milicyjnych”.

O czym będziecie mogli przeczytać? O zbrodniach prawie doskonałych i sprawcach, którzy robili wszystko co w ich mocy, aby uniknąć odpowiedzialności za swoje odrażające czyny. Poznacie sposoby działania służby śledczej, metody typowania sprawców i stosowaną taktykę kryminalną. Krótkie, ale treściwe historie przeniosą Was w świat pełen przemocy, agresji i bezsensownej śmierci. Zabójstwa popełniano dawniej i popełniane są dziś, motywy i motywacje również pozostają zbliżone. To, co szczególnie intryguje w tych opowieściach to fakt, że śledczy nie mając mocnych punktów zaczepienia nie poddawali się w dążeniu do ustalenia prawdy. Pomimo umorzeń, sprawy wciąż w nich żyły, nie dając spokoju i wytchnienia. Sprawca miał być wykryty i ukarany. Czy tak też było w przypadku spraw kryminalnych do których dochodziło w PRL-u?

Niewielkich rozmiarów książka Anny Kłodzińskiej z pewnością zainteresuje czytelników zafascynowanych kryminologią, kryminalistyką i naukami pokrewnymi. Co ciekawe, w jednej z opisywanych spraw pojawia się wątek sprawcy, który także interesował się tego typu publikacjami, a nawet je gromadził. Historie zawarte w „Sprawach milicyjnych” ukazują metody i możliwości działania służb śledczych, a zwłaszcza stan ówczesnej kryminalistyki i badań przyczyniających się do identyfikacji zwłok. Wśród rozmówców Anny Kłodzińskiej pojawiają się między innymi pułkownicy i podpułkownicy w Biura Kryminalnego KGMO, których życie toczyło się wokół ścigania bandytów. Jaki był tego efekt, dowiecie się z lektury. Zachęcam do zapoznania się z taktyką działania przestępców lat 70., którzy śnili się funkcjonariuszom po nocach, i to też nie był przypadek.

Ciekawa, a dla kolekcjonerów spraw kryminalnych, z pewnością fascynująca książka, przybliża meandry funkcjonowania MO. Naświetla stopień skomplikowania spraw, które trafiały do kryminalnych i dochodzeniówki, jednocześnie ukazując doskonałe rozpoznanie marginesu społecznego. Poznając szczegóły „Spraw milicyjnych” będziecie mogli sami wyrobić sobie zdanie o skuteczności i zaangażowaniu funkcjonariuszy w śledztwa nieraz trudne, nierokujące sukcesu na wykrycie albo wręcz beznadziejne. Co ich determinowało do walki o prawdę, jaką cenę płacili za współpracę ze społeczeństwem na rzecz bezpieczeństwa, kto był ważniejszy: obywatel czy władza? Na te i wiele innych pytań związanych z kryminalnym obliczem PRL-u odpowiedzi znajdziecie w książce Anny Kłodzińskiej. Zbiorze naprawdę ciekawie zaprezentowanych spraw, które połączyły ofiary, sprawców i funkcjonariuszy MO. Gratka dla poszukujących informacji o sekcjach zabójstw, służbie wywiadowczej oraz roli dzielnicowych. Przeczytajcie o zbrodniach, które miały się nie wydać, o sprawcach, którzy mieli pozostać bezkarnymi i ofiarach, którym odebrano to, co najcenniejsze, życie.

Autor: Anna Kłodzińska
Tytuł: Sprawy milicyjne
Wydawnictwo: Wydawnictwo CM
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 181

Facebook