Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę

fragm.okładki "Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę" Peter Vronsky, Wyd/ Feeria

Morderstwa – temat rzeka. Śmierć pojawia się w bajkach dla najmłodszych, grach, filmach, w literaturze i sztuce, a także na wielu platformach społecznościowych. Informacje o zabójstwach zalewają social media, w wyścigu po newsy wielokrotnie zajmują pierwsze miejsce, pozostawiając daleko w tyle prasę i telewizję. Powstają liczne grupy o tematyce kryminalnej, do których można bez problemu dołączyć. Drastyczne szczegóły zbrodni dozowane są systematycznie, gdy na jaw wychodzą nowe fakty. Zainteresowani tajemniczymi zaginięciami wcielamy się w role detektywów. Nie ma w tym nic złego. Gdyby nikogo nie intrygowały śledztwa i niewyjaśnione zabójstwa lub samobójstwa, nie tworzono by podcastów o tematyce kryminalnej. Zło fascynowało, fascynuje i będzie fascynować. Przyczyn takiego stanu rzeczy być może należałoby upatrywać w naturze ludzkiej, kulturze i historii pełnej przemocy oraz okrucieństwa.

Jeśli należycie do tych czytelników, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę o zbrodniach, zabójcach i ich ofiarach, koniecznie sięgnijcie po najnowszą książkę Petera Vronsky’ego. Liczące blisko 730 stron opracowanie dostarczy wam nie tylko solidnej porcji praktyki seryjnych morderców, ale przede wszystkim ukaże złożoność i wielopłaszczyznowość zgłębianych pojęć i definicji. To nie jest stricte naukowy podręcznik, lecz połączenie literatury true crime z faktami i rzetelną analizą przypadków kryminalnych. Książkę podzielono na trzy części. Pierwsza poświęcona jest historii potworów, badane okresy dotyczą lat 1970-2000, ale również dokonano przeglądu przypadków od czasu Rzymu do Dusiciela z Bostonu. W drugiej części będziecie mieli okazję poznać mnogość typów seryjnych morderców, ich modus operandi. Autor przytacza znane, medialne sprawy, ale nie ukrywam, pojawiają się też i te mniej nagłaśniane, a równie ciekawe pod względem wykrywczym. Wraz z Peterem wejdziecie w umysły przestępców, dowiecie się jakie czynniki sprawiają, że człowiek staje się seryjnym mordercą, a może się nim po prostu rodzi. Warto zwrócić uwagę na rzadko poruszane w polskich podręcznikach zagadnienia wpływu prasy, parafilskiej pornografii, a nawet Biblii na zachowania seryjnych morderców. Trzecia część zainteresuje czytelników chcących zapoznać się ze sztuką profilowania kryminalnego. Pojawia się tam według mnie bardzo ważny, praktyczny poradnik „jak przeżyć spotkanie z seryjnym zabójcą”. Przyznam, że do tej pory nie czytałam o tego typu zachowaniach. Niezwykle istotne, zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie skalę zagrożeń i fakt, że seryjni żyją wśród nas.

Peter Vronsky nie powiela mitów, kłamstw czy legend, które narosły wokół analizowanej tematyki. W swoim obszernym, wręcz monumentalnym opracowaniu stawia na praktykę i metodykę działania seryjnych morderców. Przywraca godność i pamięć ofiarom (także tym bezimiennym) makabrycznych zbrodni, koncentrując się na ukazaniu motywów i przebiegu poszczególnych zdarzeń kryminalnych. Przekrój prezentowanych w niniejszej książce przypadków dowodzi z jak złożoną i skomplikowaną materią mamy do czynienia. Bada podłoża i uwarunkowania, a także szerokie spektrum czynników, które wyzwalają zachowania mieszczące się na osi przemocy. Wszelkiego typu parafilie, choroby psychiczne, sadyzm, gwałty, kanibalizm, okaleczanie, nacinanie, siekanie, spalanie zwłok, fetyszyzm – o tym wszystkim przeczytacie w książce „Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę. Metoda i obłęd potworów”.

Autor rozprawia się ze stereotypami seryjnych morderców, opisuje krok po kroku wszystkie fazy cyklu zbrodni – jak dana ofiara została upolowana, dlaczego właśnie ona, w jaki sposób odebrano jej życie, co zrobiono z ciałem. Ofiarami są nie tylko kobiety, również dzieci i mężczyźni. Każdy z przytoczonych na łamach publikacji przypadków zasługuje na uwagę. To, co być może zszokuje, to zbrodnie popełnione na bezbronnych dzieciach. Nieraz czytelnik będzie musiał zmierzyć się z ogromem bestialstwa morderców i bezkresem cierpienia ich ofiar.

Zachęcam do lektury przede wszystkim czytelników zainteresowanych problematyką zabójstw, w szczególności morderstw seryjnych i wielokrotnych. Przeczytacie o korpusowych zbrodniach, zabójcach postnowoczesnych oraz przenikaniu seryjnych do kultury i świadomości zbiorowej. Peter w sposób zrozumiały wyjaśnia szereg definicji, pojęć i terminów, które przez lata ewaluowały. Teoria przeplatająca się praktyką, poparta zostaje wynikami badań, statystykami i licznymi odwołaniami do literatury. Niezwykle ciekawie ukazane zostają zachowania seryjnych morderców, w tym omówione są ekstremalne i drastyczne przypadki. Zabójstwa seryjne nie mają granic, stąd poznacie zabójców z każdego zakątka świata, z Europy, Ameryki, Chin czy Afryki. Autor dołożył wszelkich starań, aby tematyka, zresztą niełatwa, została zaprezentowana odbiorcy słowa w sposób jasny, przejrzysty i ciekawy. Oprócz teorii i wspomnianej praktyki dowiecie się jak kształtowały się rozwiązania prawne oraz programy mające na celu ograniczenie ilości brutalnych zabójstw. Ponadto dlaczego żongluje się statystykami dotyczącymi seryjnych morderstw, w jaki sposób funkcjonujemy w kulturze zabijania, zalewani falami strachu. Bardzo ciekawe zagadnienia porusza Peter Vronsky, myślę, że dla wielu czytelników będzie to nie tylko możliwość zaspokojenia apetytu na wiedzę, ale i preludium do wielu niebanalnych rozważań, rozmów i dyskusji – oscylujących wokół kary śmierci, resocjalizacji seryjnych morderców i gwałcicieli, czy też analizy społecznych uwarunkowań sprzyjających przestępczości.

O tej książce mogłabym napisać jeszcze wiele pochlebnych zdań. Jest po prostu merytorycznie świetnie napisana, zawiera ogrom faktów, ciekawostek i informacji związanych ze zjawiskiem seryjnych morderstw. Próżno doszukiwać się w niej jakichkolwiek błędów czy ignorancji. Peter Vronsky stawia szereg pytań, na które odpowiedzi znajdziecie w treści publikacji. Co więcej, na samym końcu zamieszczono miedzy innymi czarno-białe zdjęcia ofiar oraz odniesienie do bogatej bibliografii i materiałów źródłowych. Zachęcam do przeczytania tej książki, gdyż każdy z nas może mieć kontakt z seryjnym mordercą, tak jak Peter Vronsky. Oni naprawdę nie żyją w lesie, w melinach czy kanałach ściekowych. Są waszymi sąsiadami, często dobrymi sąsiadami, cenionymi współpracownikami, dobrymi mężami i ojcami (ale też żonami i matkami, tak one też mordują). Korzystają z waszych usług, mówią „dzień dobry”, uśmiechają się, są zadbani fizycznie, a nawet i intelektualnie. Proponują pomoc, nawiązują spontaniczne według was relacje, a nim się obejrzycie pijecie już razem kawę. To nie znaczy, że od razu muszą zrobić wam krzywdę, ale prawda jest taka, że ofiary, o których przeczytacie w tej książce, też nie brały pod uwagę takiej opcji. To miał być dzień, jak co dzień, a skończyło się tragicznie. Pamiętajcie, że czujność i intuicja jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Wiedza, jaką wyniesiecie z tej lektury może uratować życie wasze lub kogoś z waszych bliskich. Seryjni nie wymarli w ubiegłym wieku, nie pokonała ich epidemia, ani inflacja. Intryguje was dlaczego w mediach rzadko słyszycie i czytacie o aktualnie analizowanych niewyjaśnionych seriach zabójstw, o bezgłowych prostytutkach czy inscenizowaniu miejsc zbrodni lub upozowaniu zwłok? Nie o wszystkim mówią i piszą, ale to nie oznacza, że takie zdarzenia nie mają miejsca. Przeczytajcie „Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę. Metoda i obłęd potworów”, a staniecie się ekspertami od własnego bezpieczeństwa osobistego.

Autor: Peter Vronsky
Tytuł: Jak człowiek zmienia się w seryjnego mordercę. Metoda i obłęd potworów
Wydawca: Wydawnictwo Feeria Science
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 728

Facebook