Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę

fragm.okładki "Matki chrzestne" Wydawnictwo Albatros

Kobiety mafii. Napisano już o nich niejedną książkę, nakręcono niejeden film. Błyszczały na czerwonych dywanach, siedziały za kratami, występowały publicznie na konferencjach. Zabierały głos w sprawie sytuacji kobiet we Włoszech lub milczały do ostatniej sekundy swojego życia. Niektóre z nich zasłynęły z brutalności, perfidii i bezwzględności, innym przyklejono łatkę ofiar, które musiały pomścić śmierć swoich bliskich. Można ich nie lubić, a nawet nimi gardzić, można też starać się zrozumieć dlaczego i w jaki sposób weszły na przestępczą ścieżkę życia. Drogę wiodącą do świata zbrodni.

Nakładem Wydawnictwa Albatros ukazał się reportaż włoskiej dziennikarki śledczej. Barbie Latza Nadeau dotarła do kobiet, które zgodziły się opowiedzieć o przestępczym świecie zdominowanym przez mężczyzn. Autorka rozprawia się z mitami, legendami oraz wypaczonymi obrazami włoskich organizacji typu mafijnego. Rzeczywistość okazuje się być o wiele barwniejszą od fikcji płynącej z ekranu. Poznajemy losy kobiet, które urodziły się, wychowywały i żyły w klanach przestępczych. To często życiorysy, w których wpisany był kodeks i zasady regulujące każdy obszar i sferę życia kobiet. W „Matkach chrzestnych” spotkacie między innymi Lady Camorrę, żonę obcinacza głów oraz kobiety, które przejęły stery w syndykatach. Nie zabraknie barwnych postaci, które fascynowały i inspirowały świat popkultury.

Barbie Latza Nadeau ukazuje losy poszczególnych kobiet mafii na tle uwarunkowań społecznych, obyczajowych i politycznych. Włochy mają swój specyficzny klimat, w którym przemoc wobec kobiet rozkwita, a tajemnicze zaginięcia lub okoliczności samobójstw nie zawsze są wnikliwie badane. Dziennikarka wskazuje czynniki, które doprowadziły do powstania i rozwoju rodzin mafijnych. Dużą rolę odgrywa genetyka zła, ale nie tylko ona doprowadza do zatrzymania przez setki antyterrorystów kilku mafiosów. Skąd czerpane są siły i środki na walkę z włoską przestępczością zorganizowaną? Czy antymafijni prokuratorzy czują się na tyle bezpieczni, aby nie poddawać się wpływom płynącym ze świata wielkiej polityki, kościoła katolickiego i syndykatów?

W książce zawarto wiele ciekawych informacji dotyczących historii formowania i reorganizacji struktur mafijnych we Włoszech. Nic nie działo się w próżni, a nawet więcej, wszystko zostało precyzyjnie zaplanowane. „Matki chrzestne” dowodzą, z jaką skalą brutalności mierzyły się i nadal mierzą kobiety oraz dzieci uwikłane w toksyczne więzi. Autorka przytacza szereg przypadków wstrząsających egzekucji, do których dochodzi we Włoszech niemal każdego dnia. O czym jeszcze przeczytacie? O głośnych procesach sądowych, mafijnej mizoginii i więziennej szkole przestępców. Wszystko to, o czym pisze Nadeau, jest prawdą, która mogła nawet na nią ściągnąć szereg zagrożeń.

Publikację polecam zainteresowanym kulisami procesów kobiet mafii. Czytelnikom chcącym poznać okoliczności, w których młode dziewczyny przeniknęły do kryminalnych struktur i z różnym skutkiem pięły się po szczeblach mafijnej kariery. Zwycięstwa i przegrane, krwawe porachunki i burzliwe romanse. Niekoloryzowane, autentyczne historie zasługują na uwagę, tym bardziej że poruszają problemy związane z ekstremalną przemocą, seksizmem, terroryzmem oraz prawem, które ledwo nadąża za rzeczywistością. Sporo wątków poruszonych na stronach „Matek chrzestnych” zachęca do analizy i dyskusji.

Warto sięgać po reportaże napisane przez tak odważnych i rzetelnych dziennikarzy śledczych, jak Barbie Latza Nadeau. Kanapowi fani znajdują również dla siebie sporo smacznych kąsków, być może ponownie obejrzą „Ojca chrzestnego”. Romantyzm musi jednak ustąpić miejsce dramatyzmowi, w historiach opowiedzianych przez pentito czy femme fatale nie ma za grosz słodyczy. Dodatkową wartością tej książki jest wplatanie zwrotów ze słowniczka włoskiej mafii. Uczymy się całe życie, nawet od gangsterów. Czy wiedza ta może nam się w czymś przydać? Owszem. Walka o władzę toczy się na wielu frontach. W książce spotkacie mnóstwo znanych i ważnych osobistości, którzy każdego dnia robią co w ich mocy, aby spirala przemocy nie przestawała się nakręcać.

Autor: Barbie Latza Nadeau
Tytuł: Matki chrzestne
Wydawca: Wydawnictwo Albatros
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 255

Facebook