Historia zbrodni miłoszyckiej

fragm.okładki "Dziewczyna w czarnej sukience" Ewa Wilczyńska, Wydawnictwo Agora

Ostatni dzień 1996 roku na stałe zapisał się w annałach polskiej kryminalistyki. To właśnie wtedy doszło do jednej z najbardziej makabrycznych zbrodni, z jaką mieli do czynienia śledczy. Takiej skali okrucieństwa, sadyzmu i bestialstwa do dziś nie sposób zrozumieć.

Nakładem wydawnictwa Agora ukazał się obszerny reportaż Ewy Wilczyńskiej „Dziewczyna w czarnej sukience. Historia zbrodni miłoszyckiej”. Choć od tragicznego dnia, w którym życie z rąk oprawców straciła 15-letnia Małgosia minęło wiele lat, wciąż nie wszystko zostało w tej sprawie rozstrzygnięte. Nie jest to pierwsza i być może ostatnia publikacja poświęcona zbrodni miłoszyckiej. Ci, którzy śledzili pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje, czasem ich strzępki, z pewnością będą mogli uzupełnić i usystematyzować swoją wiedzę. Ten brutalny gwałt i zabójstwo nie dadzą się wymazać z pamięci społecznej, zarówno tej lokalnej, jak i ogólnopolskiej. Są takie sprawy kryminalne, które wydają się proste do rozwiązania, wręcz książkowe, a mimo to, przez lata śledczy zachowują się tak, jakby działali po omacku, we mgle. Jedną z takich elektryzujących, szokujących spraw była i jest sprawa zabójstwa Małgosi.

Reportaż jest swoistym kompendium wiedzy o śledztwie i procesie, który zakończył się skazaniem, a po latach, wypuszczeniem na wolność Tomasza Komendy. Poszukiwania sprawców przypominają maraton uchybień, zaniedbań, a może i nawet celowych prób kierowania na niewłaściwe tory. W książce znajdziecie między innymi nazwiska prokuratorów, sędziów, obrońców, podejrzanych, oskarżonych, a także biegłych, którzy od samego początku tego śledztwa wydawali szereg opinii. Ewa Wilczyńska opisuje stan ówczesnej kryminalistyki i medycyny sądowej, kreśląc możliwości dokonywania rekonstrukcji, badań i analiz. Na sprawie miłoszyckiej jedni robili kariery, inni tracili stołki. Jak przy każdej głośnej i budzącej zainteresowanie opinii publicznej zbrodni, na tragedii rodzin kapitał próbowali zbić również politycy i osoby wpływowe. O tym, kto sterował machiną niesprawiedliwości, przekonacie się czytając „Dziewczynę w czarnej sukience”.

Książkę polecam czytelnikom, którzy chcą poznać zakulisowe rozgrywki między prawnikami, funkcjonariuszami i biegłymi. Dowiecie się jakie czynniki miały wpływ na skazanie Tomasza za zbrodnię, której nie popełnił. W publikacji znajdziecie fragmenty z opinii specjalistów z różnych dziedzin, których wiedzą posiłkowała się Temida. Czy ślepa? Przekonajcie się sami. W tej historii, jak u Olewnika, pełno jest dziwnych, tajemniczych i niewytłumaczalnych zdarzeń. Dzięki autorce możecie poczuć atmosferę wielowątkowego śledztwa, które zrujnowało życie wielu osób. Dlaczego sprawców nie wytypowano i nie zatrzymano w latach 90’? Kto w tej sprawie próbował mącić, tuszować, mieszać na różne sposoby? Czy dziś, po 27 latach wiemy kim byli sprawcy gwałtu i zabójstwa młodej dziewczyny?

Ta historia jest tragiczna i smutna, nie ma w niej zadośćuczynienia, sprawiedliwości, nie ma prawdy, której oczekiwali rodzice zamordowanej. Są setki nazwisk, protokołów, tysiące stron analiz, poszukiwań, zadawania pytań i prób znajdowania na nie odpowiedzi Z jakim skutkiem? O tym przeczytacie w reportażu Ewy Wilczyńskiej. Jak mantra powraca pytanie, czy tej zbrodni można było uniknąć, czy można było pomóc skatowanej, zgwałconej i pozostawionej na mrozie dziewczynie? Naprawdę nikt, niczego nie widział, nie słyszał? O ślepocie i głuchocie w tej sprawie również przekonacie się czytając „Dziewczynę w czarnej sukience”. Poznacie długie listy świadków, podejrzanych, zaniedbań, niesprawdzonych tropów i porzuconych wersji. Jak zakończyła się dwudziestosiedmioletnia praca śledczych? Czy w ogóle się zakończyła?

Jeśli śledziliście losy Tomasza Komendy, to koniecznie przeczytajcie ten reportaż. Informacje w nim zawarte pozwolą na poukładanie elementów kryminalnej układanki, puzzli, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat były do niej sukcesywnie dokładane. Co zrobić, aby nie dochodziło do tak okrutnych zbrodni? Jak prowadzić śledztwa, aby sprawcy nie cieszyli się wolnością? Gdzie leży klucz do prawdy o tragicznych zdarzeniach, jakie miały miejsce w grudniu 1996 roku w Miłoszycach? Prawda. Niemal każdy jej pragnie, ale nie każdy ma siłę i determinację, aby o nią walczyć. A przecież na rozwikłanie tej sprawy zasługuje przede wszystkim ofiara. To ona, Małgosia, jest niemym świadkiem ciągnącego się latami procesu. Czy zbrodnia miłoszycka zostanie definitywnie rozwiązana? Odpowiedzi szukajcie w reportażu Ewy Wilczyńskiej.

Autor: Ewa Wilczyńska
Tytuł: Dziewczyna w czarnej sukience
Wydawca: Wydawnictwo Agora
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 411

Facebook