Nielegalny obrót bronią palną

cbśp

Przez ostatnie 3 miesiące policjanci prowadzili intensywne czynności w celu wyeliminowania nielegalnej broni. Śledztwo prowadzą policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Członkowie tego gangu zajmowali się nielegalnym obrotem bronią palną.

Pierwsze uderzenie policjanci CBŚP przeprowadzili jeszcze w 2022 roku, przy wsparciu funkcjonariuszy wielu jednostek Policji i innych służb polskich i zagranicznych. Wtedy to zatrzymali 82 osoby, którym przedstawiono ponad 100 zarzutów, głównie z art. 263 § 1 i 2 kk. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. Wówczas także policjanci zabezpieczyli w Polsce 250 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji.

Policjanci prowadząc działania przez ostatnie 3 miesiące przeszukali wiele domów, mieszkań i pomieszczeń gospodarczych w województwach: łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubelskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim i świętokrzyskim. W ich efekcie zatrzymano 8 osób i przejęto 238 jednostek broni palnej, m.in. broń na amunicję zespoloną czy wytworzoną samodziałowo. Zabezpieczono również ponad 20 istotnych elementów broni palnej oraz kilkaset sztuk amunicji. Zabezpieczona broń najczęściej była przechowywana w miejscach zamieszkania czy w pomieszczeniach gospodarczych, ale zdarzało się, że policjanci odnajdywali broń ukrytą w skrytkach podziemnych czy na strychach domów. W przedsięwzięciu uczestniczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z niemal wszystkich Zarządów w Polsce.

W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi zatrzymanym przedstawiono zarzuty posiadania broni bez wymaganego pozwolenia, dodatkowo trzem osobom grozi odpowiedzialność za handel bronią palną i amunicją. Łącznie w śledztwie występuje 157 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 230 zarzutów, zabezpieczono ponad 500 jednostek broni palnej, kilkanaście tysięcy sztuk amunicji, kilkaset istotnych elementów broni. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

źródło: CBŚP

Facebook