Zabójstwa Osagów i narodziny FBI

fragm.okładki "Czas krwawego księżyca" David Grann, Wyd. W.A.B.

Wszystko zaczęło się od tajemniczego zaginięcia Anny Brown. Był początek XX wieku, w życiu plemienia Osagów nastał trudny czas. Pomimo posiadanych ziem i bogactw, rdzenni mieszkańcy Kansas mieli coraz więcej zmartwień i problemów. Komu przeszkadzali Indianie? Dlaczego przez wiele lat rząd Stanów Zjednoczonych biernie przyglądał się krwawym interesom, a może sam w nich brał udział?

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka Davida Granna „Czas krwawego księżyca”. Autor powraca do spraw serii zabójstw, które miały miejsce wśród członków plemienia Osagów. Wraz z Davidem udajemy się na wyprawę do malowniczych terenów Oklahomy, do miejsc, w których pieniądze miały większą wartość, niż ludzkie życie. Poznajemy historię, rytuały i tradycje Osagów. Odkrywając mroczną przeszłość dostrzegamy brutalną politykę rządu USA wobec Terytorium Indiańskiego. Odnalezienie zwłok Anny zainicjowało niekończącą się serię morderstw, niewyjaśnionych zgonów i tajemniczych zaginięć. Dlaczego ofiarami padali przede wszystkim Osagowie? Kim byli sprawcy dokonujący czystki wśród rdzennej ludności?

David Grann dokonuje wnikliwej i pełnej rekonstrukcji zdarzeń związanych z zabójstwami Osagów, a także przybliża okoliczności utworzenia FBI. Sprawy tajemniczych zgonów mogłyby nigdy nie być rozwiązane, gdyby nie rzetelni i uczciwi śledczy. W „Czasie krwawego księżyca” będziecie mieli okazję przeczytać o narodzinach agencji detektywistycznych, zadaniach Urzędu do Spraw Indian oraz ówczesnych metodach zdobywania materiału dowodowego. Tragiczne losy Osagów przeplatają się z kryminalną historią Ameryki, kryminalistyki i medycyny sądowej, powolnych kroków w kierunku rozwijania sprawniejszych technik prowadzenia śledztw. W książce zawarto mnóstwo ciekawostek dotyczących sylwetek agentów, kowbojów i gangsterów. Walka toczyła się na wielu frotach. Czy ostatecznie zatriumfowała sprawiedliwość? Czy sprawcy odpowiedzialni za serię zabójstw i najbardziej brutalną zbrodnię w dziejach dystryktu ponieśli zasłużoną karę?

Książkę Davida Granna polecam wszystkim zainteresowanym krwawymi dziejami Osagów, niezwykle bolesną i trudną historią ludności rdzennej, która do samego końca walczyła o swoje prawa. Czytelnicy mają niezwykłą okazję, aby poznać kulisy tajnych operacji, powstania narodowych sił policyjnych oraz reform w biurze śledczym. Szczególną uwagę warto zwrócić na ekipy kowbojów pod przykrywką. To po części także historia taktyki prowadzenia śledztw na początku XX wieku, budowania nieprzerwanych łańcuchów dowodowych, typowania podejrzanych, ustalania motywów zbrodni, ale także niestety i fabrykowania dowodów. Zabójstwa Osagów nie były jedynymi sprawami, którymi zajmowali się agenci specjalni Biura Śledczego. Tajemniczych zgonów było znacznie więcej, wszystkie miały wspólny mianownik. Jaki? O tym dowiecie się z lektury.

Zachęcam do poznania ludzi, którzy tworzyli fundamenty i filary Federalnego Biura Śledczego, poświęcając życie na walkę z przestępcami i skorumpowanymi urzędnikami. Choć od zdarzeń opisanych w książce minęło blisko sto lat, pamięć o Osagach wciąż jest żywa. „Czas krwawego księżyca” polecam wszystkim, których interesuje problematyka rasizmu i przemocy. Autor nie tylko bazował na materiałach źródłowych zgromadzonych w archiwach i aktach spraw, ale wyruszył także do Pawhuska, gdzie spotkał ludzi, dzięki którym wypełnił luki w kronikach historycznych. Zamieszczone w książce czarno-białe fotografie mówią więcej, niż tysiące słów. Przejmująca i ważna lektura dla nas wszystkich, poruszająca ważne i wciąż aktualne problemy społeczne.

Autor: David Grann
Tytuł: Czas krwawego księżyca
Wydawca: Grupa Wydawnicza Foksal
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 368

Facebook