Przejęto towary warte 18 mln zł

źródło: CBŚP

Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, przy wsparciu funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału SG przeprowadzili działania wymierzone w przestępczość akcyzową.

W ramach akcji służby przeszukały dwie posesje znajdujące się w powiecie ostrowskim, zatrzymując 5 mężczyzn, w wieku od 25 do 55 lat. Na jednej z nieruchomości służby zlikwidowały krajalnię tytoniu, przejmując specjalistyczne maszyny, a także susz tytoniowy. Na terenie drugiego obiektu funkcjonariusze zatrzymali 5 Polaków, podczas rozładunku samochodów dostawczych. Okazało się, że cztery samochody ciężarowe były załadowane krajanką tytoniową, natomiast w piątym ujawniono papierosy znajdujące się na paletach, w metalowych obudowach. Z ustaleń śledczych wynika, że przejęte papierosy przemycono do Polski z Litwy.

Łącznie zabezpieczono ponad 15 milionów sztuk papierosów, a także ponad 14 ton tytoniu, bez znaków akcyzy skarbowej, o szacunkowej wartości ponad 18 mln zł. Straty Skarbu Państwa gdyby ten towar trafił na rynek wyniosłyby około 32 mln zł. W toku działań funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych przejmując sprzęt elektroniczny i pieniądze, a także zabezpieczając pojazd dostawczy i naczepę, na których znajdowały się ślady ingerencji w pola numeryczne. Z ustaleń śledczych wynika, że renault master został skradziony w Niemczech w 2022 roku, a naczepa w 2019 roku.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dotyczące przestępstw karno-skarbowych. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

źródło: CBŚP

Facebook