Jak przetrwać w wojennej rzeczywistości

fragm.okładki Kafir i Kaczor "Cywil na wojnie" Wyd. Bellona

Przysposobienie obronne, zwane także PO – pewnie większość z Was kojarzy taki przedmiot ze szkoły. Moje zajęcia niestety prowadził człowiek, który absolutnie nie powinien w ogóle być nauczycielem, a co dopiero uczyć tak ważnego dla naszego bezpieczeństwa przedmiotu. Było, minęło, zaś wiedza, którą zawarto w podręcznikach z lat 90’ z pewnością straciła datę przydatności. Pora nadrobić zaległości i wyposażyć się w bardziej aktualne informacje.

Nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się książka Kafira i Kaczora, ludzi, którzy na wojnie widzieli i przeżyli niejedno, a teraz mogą się tą wiedzą z Wami podzielić. Nie jest to wyczerpujące kompendium „przetrwaj albo zgiń”, ale z pewnością zawiera mnóstwo praktycznych wskazówek. Co istotniejsze, nie są to nierealne scenariusze, a opisane sytuacje są jak najbardziej „na czasie”. Każdy, kto choć raz poczuł się niepewnie śledząc napływające z Ukrainy czy Izraela informacje, dla własnego spokoju może dowiedzieć się, jak przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego. Książka „Cywil na wojnie” została przygotowana przede wszystkim z myślą o ludziach, którzy nie posiadają doświadczenia wojskowego, militarnego. Chociaż, jak wskazują autorzy, praktycy również mają okazję zrewidować swoje poglądy na pewne kwestie poruszone w tej publikacji. W poszczególnych rozdziałach zawarto informacje dotyczące poziomów zagrożeń i wynikających z nich sposobów postępowania i przygotowań. W skrócie, co musicie zrobić, aby lepiej sobie poradzić z sytuacjami kryzysowymi, działaniami wojennymi, na co zwrócić uwagę, aby nie popełniać błędów innych w tym zakresie. Nauka na cudzych błędach najmniej nas kosztuje, stąd warto wczytać się w porady zawarte w książce Kafira i Kaczora.

„Cywil na wojnie” ukazuje mnogość istotnych zagadnień, od kwestii bezpieczeństwa osobistego, zdrowia, zabezpieczenia mienia, poprzez konieczność zapewnienia sobie środków do przeżycia, po sposoby przetrwania bez prądu. To nie są surwiwalowe sztuczki, ale patenty sprawdzone w boju. Co i jak gromadzić, czego nie robić, z kim współpracować, jak żyć, żeby przeżyć w strefie totalnych zniszczeń. Cenna lekcja bezpieczeństwa dla każdego, komu nie jest obojętne jego zdrowie i życie. Odpowiednie przygotowanie na najgorszy scenariusz jest lepsze nić bierne oczekiwanie na rozwój wydarzeń. Wiele z porad z pewnością Was zaskoczy, a trzeba przyznać że autorzy nie stronią także od tematów tabu. Czy może być coś niewygodnego w pisaniu o ABC przetrwania w obszarach objętych działaniami wojennymi? Oczywiście, stąd tym bardziej polecam publikację „Cywil na wojnie”, która porusza wszystkie istotne i ważne kwestie związane z życiem w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego.

O czym jeszcze przeczytacie? Między innymi o ewakuacji ze strefy działań wojennych, budowie schronów, sposobach pozyskiwania wody i żywności, zagrożeniach, a także środkach ochrony indywidualnej. Mnóstwo problemów i rozwiązań adekwatnych do rozwoju sytuacji. W warunkach niepewności i prowadzonych licznych konfliktów zbrojnych za naszą granicą, warto zapewnić sobie minimum spokoju poprzez właściwe przygotowanie. Oby schrony i apteczki nigdy nie musiały być przez nas użyte. Bezpieczeństwo to podstawa, dbajmy o nie i podejmujmy racjonalne decyzje. Z natłoku informacji zawartych w sieci trudno wyłuskać te, które faktycznie są wartościowe i powinny przykuć naszą uwagę. Polecam czerpanie wiedzy o sposobach przetrwania w warunkach konfliktu zbrojnego ze sprawdzonych źródeł, a jednym z nich z pewnością jest książka Kafira i Kaczora „Cywil na wojnie”. Na koniec dodam od siebie, że jako osoba niepaląca i niepijąca alkoholu, wyposażę się w razie konieczności w kilka wagonów fajek i butelek wódki. Po co? Odpowiedzi szukajcie w książce. I pamiętajcie że samym zachowaniem spokoju nie przetrwacie, potrzebna jest jeszcze podstawowa wiedza, a tę macie już dziś na wyciągnięcie ręki.

Autor: Kafir i Kaczor
Tytuł: Cywil na wojnie
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 274

Facebook