Najnowsze

Pies bojowy Supeł

KWP w Gdańsku

Dzięki decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, po raz pierwszy w historii Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku specjalsów wspiera pies bojowy Supeł, 1,5 roczny owczarek belgijski. Czworonożny kontrterrorysta odbył już kurs specjalistyczny do działań bojowych, po którym został stuprocentowym funkcjonariuszem polskiej Policji.

Policjanci, strzegąc bezpieczeństwa obywateli, realizują najróżniejsze zadania. Od podejmowania interwencji domowych czy kontroli drogowych, przez działania profilaktyczne, po zatrzymywanie najgroźniejszych przestępców. Jednak nawet najlepiej wyszkoleni stróże prawa nie są w stanie skutecznie przeprowadzić pewnych działań. Wówczas do akcji wkraczają czworonożni funkcjonariusze, którzy dzięki doskonale rozwiniętym zmysłom węchu i słuchu oraz wyjątkowej sprawności fizycznej, potrafią poradzić sobie tam, gdzie ograniczenia ludzkiego organizmu nie pozwalają mundurowym skutecznie działać. Jednym z takich wyjątkowych policjantów ma być właśnie pies bojowy o imieniu Supeł. Pełni on służbę wraz ze swym przewodnikiem w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji Gdańsku.

KWP w Gdańsku

Psy bojowe są przede wszystkim doskonałym narzędziem pracy jednostki specjalnej w przypadkach, gdy zachodzi konieczność obezwładnienia niebezpiecznych osób. Gdyby nie było możliwości użycia w tym celu psów, funkcjonariusze jednostek specjalnych o wiele częściej musieliby używać broni palnej. Inne ważne przesłanki, dla których psy są wykorzystywane przez siły kontrterrorystów to: zwiększenie bezpieczeństwa interweniujących policjantów, odwrócenie uwagi napastnika od głównego kierunku szturmu, element zaskoczenia, zwiększenie bezpieczeństwa. Użycie psa ma też pierwszorzędne znaczenie z punktu widzenia szybkości prowadzonych działań szturmowych.
Supeł miał około roku, gdy trafił na szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Szkolenie trwało prawie 6 miesięcy. Obejmowało ono posłuszeństwo, agresję, a na pewnym etapie współpracę z ludźmi i wypracowanie reakcji na sytuacje najbardziej stresujące, z największym obciążeniem dla psychiki psa. Wprowadzane były wszystkie elementy działań bojowych, przy których Supeł mógłby zostać wykorzystany, bądź z którymi się zetknie. Szczególnie czasochłonne jest ćwiczenie z zespołami bojowymi. Co ważne jednak to właśnie zespół został zdefiniowany jako największy bodziec, który na zwierzę wpływa pobudzająco i stresująco. Celem szkolenia zespołu wyposażonego w psa jest również, danie zwierzęciu poczucia, że jego stadem jest jego zespół oraz wykorzystanie go do obrony. Szkolenie psów bojowych jest intensywne, przechodzą trening kilka razy dziennie, a każdą z komend ćwiczą średnio kilkaset razy. Mówiąc o Suple, nie można nie wspomnieć o jego przewodniku, który czuwa nie tylko nad jego wyszkoleniem i treningiem, ale także sprawuje nad nim opiekę.
źródło: KWP w Gdańsku
Facebook