Nieudany przemyt

CBŚP i KAS

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji, w ramach wspólnych działań w powiecie suwalskim wytypowali do kontroli dwa tiry na polskich numerach rejestracyjnych. W pierwszym z pojazdów w przestrzeni ładunkowej znajdowały się ustawione na paletach metalowe elementy zawierające konstrukcje okienne. W związku z podejrzeniem, iż kierowca przewozi ukryte nielegalne wyroby tytoniowe zestaw ciężarowy skierowano do szczegółowej kontroli przez funkcjonariuszy podlaskiej KAS, którzy prześwietlili samochód skanerem RTG. Potwierdziło się, iż w naczepie pomiędzy konstrukcjami okiennymi znajdują się ogromne ilości papierosów. W naczepie drugiego samochodu według dokumentacji przewożone były palety ze słoikami. Po odchyleniu zewnętrznej folii widoczne były paczki papierosów bez znaków akcyzy skarbowej.

W sumie funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili w dwóch naczepach blisko 1,2 mln paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 29 mln zł. Wobec obu kierowców ciężarówek – obywateli Polski w wieku 30 i 33 lat wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach. Mężczyźni decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi im kara pobawienia wolności nawet do 10 lat. Jako dowód w sprawie zabezpieczono również samochody ciężarowe wraz z naczepami.

Równolegle tego samego dnia w ramach współdziałania POSG, CBŚP oraz Łódzkiej KAS funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi wspólnie z policjantami z Zarządu w Białymstoku CBŚP zatrzymali trzeciego tira również przewożącego ogromne ilości nielegalnych papierosów. W wyniku przeszukania zestawu ciężarowego ujawniono ponad 11 mln sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 8,4 mln zł. Kierujący pojazdem obywatel Polski został tymczasowo aresztowany. Gdyby te papierosy trafiły do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 13,8 mln zł. Wśród zabezpieczonych papierosów znaczną część stanowiły papierosy tzw. ,,mentolowe”, których produkcja jest zabroniona na terenie Unii Europejskiej.

źródło: CBŚP na podst. Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

Facebook