Narkotyki z Darknetu

cbśp

Policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Sieradzu kolejny raz uderzyli w przestępczość narkotykową. Tym razem zatrzymali 8 osób, zlikwidowali 2 laboratoria narkotyków syntetycznych i przejęli ponad 261 kg mefedronu wartego ok. 10,5 mln zł, ponad 1,5 tony odczynników chemicznych stanowiących bazę do dalszej produkcji narkotyku oraz sprzęt służący do produkcji, porcjowania i pakowania narkotyku.

Pierwszą realizację w sprawie policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili w styczniu 2023 roku, gdzie na jednej z posesji w powiecie zgierskim w województwie łódzkim zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych w postaci 4-MMC, zabezpieczając przy tym m.in. blisko 260 kg mefedron, około 1,4 tony substancji chemicznych niezbędnych do produkcji narkotyku oraz urządzenia służące do produkcji narkotyków. Przybliżona wartość zabezpieczonych substancji wyniosła ponad 10 mln zł. Wówczas, także policjanci CBŚP zatrzymali 3 osoby, w tym tzw. chemików. W Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości narkotyków. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

Na tej akcji policjanci i prokuratorzy nie zakończyli śledztwa, lecz sukcesywnie ustalali kolejne wątki sprawy. W efekcie ich żmudnej pracy w ostatnim czasie dotarli do jednego z warszawskich mieszkań, gdzie znajdowało się następne laboratorium. Podczas likwidacji tego miejsca policjanci zabezpieczyli 1,6 kg mefedronu, ponad 100 kg prekursorów narkotykowych oraz 100 litrów substancji, która jest poddawana dalszym specjalistycznym badaniom. Funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, urządzenia do pakowania i porcjowania narkotyków oraz równowartość 18 tys. zł w różnej walucie. Wsparcia policjantom CBŚP, w zakresie badań specjalistycznych zabezpieczonych substancji chemicznych, udzielili eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji.

Podczas akcji w Warszawie policjanci CBŚP zatrzymali 5 osób, którym w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dodatkowo jednej osobie ogłoszono zarzut kierowania tą grupą. Zatrzymani będą również odpowiadać za produkcję i wprowadzanie do obrotu narkotyków. Na wniosek prokuratora zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Łącznie w śledztwie występuje 8 podejrzanych i zabezpieczono ponad 261 kg narkotyków w postaci stałej i ciekłej, wartych około 10,5 mln zł. Pomimo to, sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

 

źródło: CBŚP

Facebook