Okradali samochody ciężarowe w trakcie jazdy

Prokuratura krajowa/Policja

W śledztwie nadzorowanym przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Policji zatrzymali 3 członków zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej włamań do pojazdów ciężarowych na trasach szybkiego ruchu. W ciągu ostatnich kilku lat na terenie Polski doszło do kilkudziesięciu podobnych przestępstw.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz usiłowanie kradzieży z włamaniem kwalifikowane z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 279 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator  Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych. Sąd, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, podzielił stanowisko prokuratora co do istnienia dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych  zarzucanych im przestępstw oraz co do realnej obawy ucieczki i zastosował wobec 3 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani dokonywali włamań do pojazdów ciężarowych. Sprawcy prowadzili działania w nocy na trasach szybkiego ruchu. Mechanizm działania grupy polegał na tym, że z tyłu samochodu ciężarowego podjeżdżał samochód osobowy, którego kierowca wyłączał światła mijania, następnie zbliżał się maksymalnie do tylnej części naczepy, by zostać poza polem widzenia kierującego ciężarówką. Następnie podejrzani włamywali się do samochodu. Działanie sprawców zostało zarejestrowane przez kamerę znajdującą się na jednej z naczep. Jeden z mężczyzn w trakcie jazdy wydostał się z wnętrza samochodu osobowego przez otwarte okno i wszedł na pokrywę silnika. Gdy auto zbliżyło się do pojazdu ciężarowego, sprawca zerwał zabezpieczenie plandeki, a następnie dostał się do wnętrza naczepy. Następnie mężczyzna opuścił część ładunkową i wrócił do pojazdu tą samą drogą. Sposób działania sprawców sprawiał, że nie byli oni zauważeni przez kierujących pojazdami ciężarowymi, którzy o kradzieży części towaru orientowali się dopiero po przyjeździe do miejsca docelowego.

Do ostatniego zdarzenia doszło na terenie województwa dolnośląskiego, kiedy to kierowca pojazdu ciężarowego powiadomił Policję po tym jak zauważył niepokojące zachowanie poruszającego się za nim pojazdu. Funkcjonariusze zlokalizowali wskazane w zgłoszeniu auto na drodze ekspresowej S8 i zatrzymali je do kontroli. Wewnątrz znajdowało się trzech mężczyzn, obywateli Ukrainy. W trakcie przeszukania pojazdu policjanci ujawnili różnego rodzaju narzędzia mogące służyć do pokonywana zabezpieczeń. Następnie w wyniku przeszukań mieszkań m.in. we Wrocławiu i w Warszawie ujawniono i zabezpieczono kilka telefonów oraz różnego rodzaju narzędzia, które mogły być wykorzystywane podczas włamań. Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zarzutów i zatrzymań w tej sprawie.

źródło: Prokuratura Krajowa

Facebook