Przełomowe eksperymenty, czyli kwintesencja wszystkiego

fragm.okładki "Kwintesencja wszystkiego" Suzie Sheehy/ wyd. ZYSK i S-KA

Koniec roku szkolnego za nami, a kolejne lata nauki przed uczniami i studentami. Tym, którzy pisali matury, sen z powiek spędza wybór dalszej ścieżki zawodowej. Nic dziwnego, to sprawa poważna, a kierunek studiów może otworzyć lub zatrzasnąć drzwi do kariery naukowej. Jeśli stoicie na rozstaju dróg, zastanawiacie się czy sięgnąć po marzenia, to koniecznie zapoznajcie się z najnowszą książką popularnonaukową, która wyszła nakładem Wydawnictwa ZYSK I S-KA.

Suzie Sheehy przygotowała dla Was fascynującą opowieść o eksperymentach, które naprawdę zmieniły nasz świat. Można śmiało stwierdzić, że były kamieniami milowymi na drodze do rozwoju całej ludzkości. Gdyby nie te odkrycia, prawdopodobnie nie moglibyście czytać teraz tej recenzji, a ja nie mogłabym Wam o tej książce napisać ani jednego słowa. Cud? W pewnym sensie tak, cud ludzkiego umysłu i triumf nauki połączone z nieustającą ciekawością, która popychała mądrych ludzi do poszukiwań odpowiedzi na trudne pytania. Bez nich nie byłoby dzisiejszej aparatury medycznej, nie moglibyśmy sprawnie przechodzić kontroli na lotniskach, a wykrywalność nowotworów byłaby na niskim poziomie. Suzie pokazuje na konkretnych przykładach kto, w jakich warunkach, w jakim otoczeniu i przy jakich możliwościach dokonywał przełomowych odkryć.

„Kwintesencja wszystkiego” obrazuje potęgę umysłu ludzkiego, jego nieograniczone możliwości poznawcze. Historia dwunastu eksperymentów jest pokłosiem rzetelnej pracy autorki, która dołożyła wszelkich starań, aby fakty naukowe ukazać w formie zrozumiałej także dla czytelników nieposiadających wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Po tę książkę śmiało może sięgnąć każdy, kogo interesują kulisy arcyciekawych eksperymentów, ich wyniki i efekt końcowy, czyli przełożenie wiedzy z laboratorium na życie codzienne nas wszystkich. Dwanaście kluczowych eksperymentów to podróż do świata nauki dostępnej dla żądnych wiedzy czytelników. O czym przeczytacie? Między innymi o odkryciu promieni X i ich szerokim zastosowaniu w technologii i przemyśle, a także o rewolucjonistach, których odkrycia wpłynęły na poszczególne obszary życia społecznego. Oprócz tego dowiecie się, jak doszło do odkrycia budowy atomu oraz kto wynalazł sieć www. Będzie mnóstwo teorii i naukowych ciekawostek, ale podane w bardzo przystępny sposób. Obalone zostaną poglądy, nie tylko chemików i fizyków. Suzie nakreśla także mroczne oblicza środowisk naukowych, problemów, jakie stały przed odkrywcami. Czy naukowcom zdarzały się pomyłki? Pewnie, i o nich także przeczytacie w tej książce.

Przez kolejne rozdziały będziecie poznawać charakter i złożoność fizyki klasycznej i współczesnej. Zapoznacie się z opisami doświadczeń, eksperymentów i zupełnie przypadkowych odkryć, które poruszyły społeczeństwa. Fizyka może fascynować nie tylko fizyków, co zresztą daje się odczuć podczas lektury. Zachęcam do sięgnięcia po „Kwintesencję wszystkiego”, aby poznać od podszewki momenty przełomowe, dzięki którym dziś nasze życie jest o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Z książki Suzie dowiecie się jak działają komory mgłowe oraz jak szerokie zastosowanie mają cząstki odkryte w badaniach promieniowania kosmicznego. Poznacie światowe autorytety w dziedzinie fizyki atomowej, a także traficie w samo centrum cyklotronu. Autorka zdradzi co łączy miejsca zbrodni z wiązkami jonów oraz co kryło się pod tajemniczo brzmiącymi nazwami Projektów Poltergeist i Manhattan. Sporo ciekawostek, doprawionych solidną wiedzą również o eksperymentach przeprowadzanych po II Wojnie Światowej i wpływie wojen na rozwój nauki.

Dlaczego rozkład beta niepokoił fizyków? Jakie zastosowanie miało AMS w Rosji i w Chinach? Czego nie przewidziano realizując ambitne, śmiałe i ryzykowne projekty marzycieli i wizjonerów? O tym wszystkim dowiecie się z książki Sheehy „Kwintesencja wszystkiego”, lektury o ciekawych i dla ciekawych świata ludzi.

 

Autor: Suzie Sheehy
Tłumaczenie: Tomasz Lanczewski
Tytuł: Kwintesencja wszystkiego
Wydawnictwo: ZYSK I S-KA
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 453

Facebook