Anatomia wojownika

fragm. okładki "Anatomia wojownika"

Za co kochamy wojowników? Najczęściej za odwagę i niezłomność, a także za siłę do pokonywania zła, nawet w niesprzyjających warunkach, a może wtedy szanujemy ich jeszcze bardziej. Dzieci mają swoich ulubionych wojowników, którzy uruchamiają wszelkie pokłady supermocy, by ocalić świat, wygrać stoczony z wrogiem pojedynek. W bajkach i baśniach wszystko jest możliwe, dlatego nie dziwi fakt, że nawet te najbardziej przesycone fantastyką sceny pokonania zła zyskują aprobatę i uznanie w oczach najmłodszych czytelników. Siła i odwaga, te dwa słowa zdają się być kluczami do ideału wojownika. A co, jeśli ten ideał ma także inny zestaw cech? Kim są współcześni wojownicy i co ich łączy z tymi fikcyjnymi postaciami? Dlaczego Wasz sąsiad także może być bohaterem, chociaż nie nosi peleryny? Brzmi tajemniczo? Doskonale!

Nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się książka o wojownikach, których znacie, ale także tych, których mijacie każdego dnia, a nawet napiszę więcej, którymi sami jesteście. Krzysztof Puwalski i Anna Robak-Reczek stworzyli dla Was „Anatomię wojownika”, dzięki której przyjrzycie się z aptekarską precyzją sile drzemiącej w ludzkiej psychice. Kto jeszcze nie słyszał o Puwalu, ma szansę nadrobić zaległości. To człowiek – legenda, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w służbie w Wojskach Specjalnych. Czym mi szczególnie zaimponował? Tym, że jako pierwszy w Polsce przetarł szlak tworząc Grupę Przewodników Psów Bojowych JW GROM. Ogromne osiągnięcie, wymagające nie tylko wiedzy i determinacji, ale i pasji. Taka właśnie jest opowieść zapisana na stronach „Anatomii wojownika”, pełna zaangażowania, misji i wiary w to, że warto walczyć o swoje, o siebie i o marzenia.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, dzięki czemu akcja toczy się naprawdę dynamicznie. Poznajemy historię człowieka, który dla wielu mógłby być, i z pewnością jest, wzorem do naśladowania. Uwielbiam takie historie, które obrazują na konkretnych przykładach zdobywanie kolejnych szczytów własnych możliwości, walkę ze słabościami, która ostatecznie kończy się zwycięstwem. To niezwykle motywujące, zwłaszcza, że w mediach (i social mediach) często widzimy tylko efekt końcowy – zwycięstwo. Rzadko kiedy ukazywana jest droga, jaką dana osoba musiała pokonać, aby odnieść sukces. Okazuje się, że to, co najważniejsze, często umyka naszej uwadze. Z myślą o czytelnikach i czytelniczkach powstała „Anatomia wojownika”, dzięki której porady i doświadczenie Krzysztofa Puwalskiego może wykorzystać każdy, bez wyjątku. Warto zanurzyć się w historiach opisanych przez autorów, aby poczuć smak ryzyka, niebezpieczeństwa i zagrożeń. W końcu to opowieść o wojskach specjalnych i misjach. Będzie dużo wspomnień, osobistych refleksji i ciekawych zdjęć.

Polecam lekturę wszystkim zainteresowanym kulisami utworzenia Grupy Przewodników Psów Bojowych JW GROM, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze walki o realizację ambitnych celów i marzeń. To opis drogi, nie zawsze łatwej, a wręcz przeciwnie, często wyboistej, zaminowanej i pełnej niewiadomych. Kim są wrogowie, po czym ich poznać? Jak przygotować się na najczarniejszy scenariusz w wojsku, i nie tylko tam? Czy nawet najlepsi z najlepszych muszą czasem przełknąć gorzką pigułkę porażki? Przeczytajcie koniecznie „Anatomię wojownika”, w której znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań związanych z wojskami specjalnymi, procesami i relacjami, zarówno międzyludzkimi, jak i na linii człowiek-pies. Niezwykle fascynujące ujęcie złożoności szkolenia K9, oparte na bogatym doświadczeniu międzynarodowym Krzysztofa Puwalskiego. W opowieści osobistej autora nie brak ważnych i cennych uwag dotyczących kondycji ludzkiej, podejmowania wysiłku i sensie walki o realizację marzeń. Jestem pewna, że książka trafi do serc odbiorców, którzy dotąd nie interesowali się wojskiem. Napisana w sposób ciekawy o jakże niezwykle interesujących zdarzeniach, staje się źródłem cennej wiedzy i pozytywnych emocji.

Warto sięgnąć po „Anatomię wojownika”, by doświadczenia żołnierzy przenieść na grunt cywilny, mowa tutaj o pewnych mechanizmach, postawach czy podejściu do rozwiązywania problemów, odpowiednim nastawieniu do życia i do samych siebie. Budująca, pokrzepiająca i inspirująca. Książka dla młodych i nieco starszych, dla tych, którzy służbę w siłach specjalnych mają za sobą, albo jeszcze przed. Dla miłośników psów, którzy szukają wiarygodnych informacji o ośrodkach szkolenia K9 czy guru szkoleniowców psów do służby w jednostkach specjalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, i na tym polega uniwersalność „Anatomii wojownika”.

Autor: Krzysztof Puwalski, Anna Robak-Reczek
Tytuł: Anatomia wojownika
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 253

Facebook