Przebudzenie mocy

CBŚP

Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, prowadzą sprawę dotyczącą międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych pod kryptonimem „Przebudzenie mocy”. W celu wyjaśnienia wszystkich wątków sprawy i ustalenia podejrzanych funkcjonariusze współpracowali z Europolem, hiszpańską Guardia Civil, innymi służbami z Hiszpanii, Niemiec i Francji, często przy wsparciu Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji czy łącznika Polskiej Policji rezydującego na terenie Królestwa Hiszpanii. W wyniku kooperacji ustalono sposób działania grup, role poszczególnych członków oraz majątek należący do podejrzanych.

Z ustaleń śledczych, wspieranych od początku przez Europol wynika, że w latach 2014-2021 członkowie kilku zorganizowanych grup przestępczych zajmowali się przemytem z Maroka i Ameryki Południowej, w tym Ekwadoru oraz obrotem hurtowych ilości narkotyków w postaci marihuany, haszyszu i kokainy. Według śledczych członkowie gangów mogli wprowadzić do obrotu ponad 2,2 tony marihuany, o czarnorynkowej wartości ponad 137 mln zł, ponad 8,7 tony haszyszu wartego blisko 350 mln zł oraz 942 kg kokainy o wartości ponad 282 mln zł. Łączna wartość wszystkich narkotyków to prawie 770 mln zł. Terenem ich działania była głównie Hiszpania, Niemcy, Dania, Szwecja, Szwajcaria, Niderlandy, a także Polska. Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że w Hiszpanii dochodziło do załadunku na samochody półciężarowe i ciężarowe znacznych ilości narkotyków, które następnie były transportowane do innych krajów w celu dalszej dystrybucji. Haszysz był przewożony do Danii, marihuana trafiała do Niemiec, Niderlandów i Szwajcarii, a kokaina była przemycana do Niemiec i Polski.

Wszystko wskazywało na to, że procederem zajmowali się głównie obywatele polscy mieszkający w Hiszpanii lub pracujący jako kierowcy w polskich firmach transportowych i to właśnie wobec nich policjanci przeprowadzili ostatnią akcję.

Policjanci z Zarządu w Olsztynie CBŚP przeprowadzili skoordynowane działania, tym razem na terenie województw: wielkopolskiego i lubelskiego. Podczas akcji policjanci CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy z grup bojowych CBŚP, kontrterrorystów z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Poznania i Lublina zatrzymali 7 osób i zabezpieczyli m.in. 92 tys. euro w gotówce, dwa dokumenty sugerujące legitymacje Interpol, jednostkę broni poddawaną aktualnie badaniom przez rusznikarza i kilkadziesiąt telefonów komórkowych. Kolejną osobę policjanci doprowadzili z jednostki penitencjarnej do prokuratury.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy zarzucają wszystkim zatrzymanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dodatkowo siedmiu osobom grozi odpowiedzialność za przestępstwa narkotykowe, a ósmej karno-skarbowe.

 

źródło: CBŚP

Facebook