Podróże po cmentarzach

Ostatni dzień października niemrawo dobiegnie końca ustępując miejsca pamięci o zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych jest ważnym świętem w naszej kulturze. To wyjątkowy czas, pełen wspomnień, często bolesnych. Tak trudno pogodzić się ze stratą, zaakceptować pustkę po człowieku, który był dla nas ważny. Pozostają wspomnienia i groby. Cmentarze pełne nieżyjących ludzi, ich historii, zarówno tych dokończonych, spisanych, jak i urwanych w pół zdania. Są to miejsca niezwykłe, tajemnicze, tętniące milionem biografii i opowieści. Jeśli macie ochotę wybrać się w tym szczególnym czasie, w podróż po cmentarzach rozsianych po całym świecie, to zapraszam Was do przewodnika po światach należących do zmarłych.

Nakładem Wydawnictwa Echa, będącym imprintem literackim Wydawnictwa Czarna Owca, ukazał się wyjątkowy przewodnik po cmentarzach. Mariana Enriquez zwiedziła świat wszerz i wzdłuż, by wydobyć z niego kwintesencję dziedzictwa funeralnego. Efektem wieloletniej tanatoturystyki autorki jest książka „Ktoś chodzi po twoim grobie” – lektura osobista, niekiedy osobliwa, napisana z wielką pasją i determinacją do odzwierciedlenia prawdy o cmentarzach, jako miejscach niezwykłych i wyjątkowych. Mariana, rasowa koneserka nekropolii, przybliża bogate, zawiłe i nie wszystkim znane historie miejsc pochówków. Opisy odwiedzanych cmentarzy są przez nią pieczołowicie tkane, wręcz z plastycznym kunsztem. Enriquez zabiera nas nie tylko do Włoch, Argentyny, Australii i Stanów Zjednoczonych. Na mapie jej cmentarnych odkryć znajdują się i mniej znane miejsca, budzące grozę i obawy, obszary silnie oddziaływające na wyobraźnię, która potrafi płatać figle.

„Ktoś chodzi po twoim grobie” stanowi zapis wędrówki kulturoznawczej, dotykającej różnorodności symboliki śmierci. Jest hołdem składanym sztuce funeralnej, czerpiącej z przeszłości, historii i tradycji. Dzięki Enriquez mamy możliwość przyjrzenia się fenomenalnym nagrobkom z epitafiami, eklektycznym muzeom oraz wyjątkowym cmentarzom skrywającym tajemnice i historie, które fascynowały twórców filmowych. Autorka z apetytem kolekcjonuje najciekawsze cmentarne informacje, przybliża miejskie legendy i rozprawia z mitami. Wszystko to w sposób dojrzały, ciekawy, ale też i z poczuciem humoru, można rzec, z dystansem wobec spraw przyziemnych. Książkę czyta się znakomicie, ponieważ jako jedna z nielicznych oferuje wycieczkę w tak malownicze, egzotyczne, inne kulturowo miejsca spoczynku zmarłych. Gdzie leżą znani i lubiani, a także ci, którzy mają krew na swoich rękach? Ofiary dyktatorów, oprawcy, pisarze, aktorzy, ludzie ze świata nauki i sztuki, dzieci, młodzi, starsi. Mariana pokazuje jak różnorodne architektonicznie, historycznie i kulturowo są cmentarze, na których zmarli spotykają się z żywymi. Od przepięknych mauzoleów i kaplic, poprzez miejsca masowych grobów, aż po groby bezimienne. Za każdym z tych miejsc kryje się osobista historia, którą starają się pielęgnować ludzie opiekujący się cmentarzami.

Polecam lekturę Czytelnikom pragnącym kontaktu z wielokulturowością śmierci, w jej fizycznym, jak i duchowym wymiarze. Dotrzecie do miejsc, gdzie nikt nie umiera. Niektóre z wypraw odbędą się pod osłoną nocy, co idealnie podkreśla paranormalny charakter opisywanych zdarzeń. Mariana jest łącznikiem między nami a cmentarzami ulokowanymi na całym świecie. Dzięki jej pracy możemy poczuć atmosferę, wyjątkowość tych miejsc, a także ciekawą historię rdzennych społeczności. Autorka przywołuje znane tytuły filmów i książek, które mocno wiążą się z odwiedzanymi przez nią cmentarzami. Odwiedza groby królowej voodoo, podąża Drogą Catriny, a nawet wysłuchuje makabrycznych opowieści, którymi dzieli się z Czytelnikami. Niesztampowa książka, klimatyczna, i co tu ukrywać, momentami ociekająca grozą. Śmierć bawi i straszy, szokuje i uspokaja, interesuje. Stanowi wdzięczny temat wielu rozmów, choćby miały się one zakończyć światopoglądowym sporem.

Książka dla amatorów nekroturystyki, warta uwagi i dostrzeżenia piękna podróży po cmentarzach. To z niej dowiecie się gdzie organizowane są wycieczki po nekropoliach, czyj grób w Stanach Zjednoczonych jest najczęściej odwiedzany i co znajduje się w wiktoriańskich zaświatach. Pełna ciekawostek i faktów oraz licznych odniesień do świata sztuki i kultury książka „Ktoś chodzi po twoim grobie” idealnie wpisuje się w kalendarzowy czas refleksji nad przemijaniem, odchodzeniem i życiem w świadomości społecznej.

Miasto umarłych, Kaplica czaszek, Cmentarz Niewiniątek, pływające trumny, cmentarne rytuały. Jesteście gotowi na tanatopodróż życia? Mam nadzieję, że tak. Zachęcam do sięgnięcia po ten wysublimowany przewodnik po światach należących do zmarłych. Pojawią się w nim również opowieści o zwierzętach, duchach i wampirach. Czego chcieć więcej od niekonwencjonalnych, odważnych, przełamujących schematy wypraw do miejsc, w których życie ściśle łączy się ze śmiercią? Mariana jest wyjątkowa, a jej książka warta poświęcenia czasu na zadumę, refleksje, i kto wie, może podróżnicze plany. Enriquez nie odwiedziła jeszcze wielu wymarzonych cmentarzy, o czym sama opowie Wam w epilogu. Może warto wybrać się tam zanim będzie za późno?

Autor: Mariana Enriquez
Tłumaczenie: Katarzyna Kozioł Galvis
Tytuł: Ktoś chodzi po twoim grobie
Wydawnictwo: Echa
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 400

Facebook