Najnowsze

Nie czekaj. Przerwij przemoc

Policja

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 36-letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie fizyczne i psychiczne nad konkubiną oraz dwojgiem jej dzieci. Fakt stosowania przemocy nad jednym z dzieci ujawniła szkoła.

W poniedziałek (21.10.2024) tuż przed godziną 12, policjanci zostali powiadomieni przez pedagoga jednej z oświęcimskich placówek oświatowych, o podejrzeniu stosowania przemocy fizycznej wobec 8- letniego ucznia. Z relacji nauczycieli wynikało, że chłopczyk ma ślady po uderzeniu pasem. W trakcie podjętych czynności policjanci ustalili, że przemocy nad dzieckiem dopuścił się 36 – letni konkubent matki chłopca. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.

W trakcie prowadzonego postępowania policjanci Wydziału Kryminalnego zebrali dowody świadczące o tym, że zatrzymany od kilku miesięcy dopuszczał się aktów przemocy wobec 8 – latka, jego starszego o cztery lata brata oraz ich 34 – letniej matki.  Mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonych, funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.

W środę 36  – latek usłyszał prokuratorskie zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Pokrzywdzeni zostali objęci procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyskają pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca został objęty nadzorem dzielnicowego.

Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

Nauczyciel, w tym przede wszystkim wychowawca, jest niejednokrotnie jedyną  osobą, posiadającą odpowiednie kompetencje, do której może zwrócić się dziecko doznające zaniedbania czy przemocy. Wychowawca, mając częsty kontakt z uczniem, może dostrzec, czy dziecko  ma zapewnione podstawowe warunki do nauki i rozwoju. Ma również możliwość bezpośredniego kontaktu z rodzicem, więc może ocenić jego kompetencje i zaangażowanie w opiekę i odpowiednie wychowania dziecka. W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości wspiera rodzica, natomiast w przypadku ujawnienia zaniedbania lub przestępstwa, powiadamia Ośrodek Pomocy Społecznej, Policję Prokuraturę oraz Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami w miejscu zamieszkania. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując, o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

 

źródło: Policja Małopolska

Facebook