Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Sprawa Hannibala z Żoliborza przez wiele dni, a nawet tygodni, nie schodziła z newsowych pasków. Interesowali się nią wszyscy, włącznie z tymi, dla których kryminologia i kryminalistyka nie są chlebem powszednim. Nic dziwnego, doszło do zabójstwa innego niż wszystkie, niespotykanego, którego okoliczności popełnienia wszystkich szokowały.
Nakładem Wydawnictwa Harde ukazał się wstrząsający reportaż Hanny Dobrowolskiej, wybitnej dziennikarki sądowej, która relacjonowała najgłośniejsze procesy karne. „Taki dobry chłopak” jest owocem wieloletniej pracy nad aktami sądowymi, rozmów z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, a także specjalistami z takich dziedzin jak psychologia czy psychiatria. Blisko trzysta stron poświęconych jest Kajetanowi Poznańskiemu, który 3 lutego 2016 roku dokonał makabrycznej zbrodni. Choć ustalenie sprawcy nie było trudne, podobnie jak jego zatrzymanie, a on sam przyznał się do zabójstwa, proces okazała się nader skomplikowany. Dlaczego? O tym dowiecie się z książki Hanny Dobrowolskiej.
Autorka rzetelnie prześledziła wszystkie informacje zawarte w kilkudziesięciu tomach akt, zapoznała się z wynikami badań i ekspertyz, a także zeznaniami świadków i nagraniami z przesłuchań Kajetana w sądzie i prokuraturze. Zgromadziła obszerny materiał wzbogacony o wiedzę specjalistyczną biegłych sądowych. Dzięki determinacji i wieloletniej pracy możemy dziś poznać szczegóły życiorysu mordercy, dla którego życie ludzkie nie miało żadnej wartości.
Dlaczego wybrał akurat Katarzynę, jak ją poznał i w jakich okolicznościach doszło do ich spotkania? Czy tej zbrodni można było uniknąć, zapobiec jej? Podczas lektury zapewne pojawią się w Waszych głowach pytania dotyczące zarówno motywów zbrodni, jak i tego, co wydarzyło się po dokonaniu zabójstwa. Hanna Dobrowolska ujawnia wstrząsające kulisy sprawy, która na trwale zapisała się w annałach polskiej kryminalistyki. Pokazuje prawdziwe oblicze Kajetana Poznańskiego. Prześwietlając jego przeszłość stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego doszło do tej zbrodni? Dlaczego człowiek, który miał wszystko, aby wieść dobre życie, postanowił zniszczyć je zarówno sobie, jak i ofierze.
W ciągu ostatnich kilku lat w przestrzeni publicznej pojawiało się wiele niepotwierdzonych informacji, spekulacji czy też nieprawd związanych ze sprawą Hannibala z Żoliborza. Skąd ten przydomek? O tym dowiecie się również z tej książki. Przede wszystkim będziecie mieli możliwość zapoznania się ze stanem faktycznym, a nie powielanymi mitami, które w nurcie sensacji przylgnęły do sprawcy zabójstwa. Zajrzycie za kulisy wielowątkowego i niezwykle skomplikowanego śledztwa, które obfitowało w liczne zmiany i momenty zwrotne. Dowiecie się, co o Kajetanie sądzili ci, którzy z nim pracowali, mieszkali i studiowali. Jak traktował swoje partnerki, jak wyglądały jego relacje z kobietami, z koleżankami i najbliższymi członkami rodziny. To wszystko jest ważne, aby móc poznać pełny obraz sprawcy, wejść w jego świat, przyjrzeć mu się dokładniej. Czy dzięki temu zrozumiecie jego motywy lepiej? Prawdopodobnie tak.
Uwaga, nie szukajcie tu wstrząsających zdjęć bezgłowych zwłok, ani zdjęć zrozpaczonych rodziców ofiary. Nie liczcie na szok, który w przypadku tego reportażu jest zbędny. Spróbujcie w ciszy i skupieniu zapoznać się z profilem zabójcy, jego historią od czasów dzieciństwa, poprzez okres nastoletni, aż do młodości zwieńczonej aktem zasługującym na potępienie. Ciekawe w tej książce jest to, w jaki sposób przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości postrzegali Kajetana Poznańskiego. Jeszcze ciekawsze jest to, jakie biegli sądowi mieli zdanie na temat jego umysłu i stanu psychicznego w chwili dokonania zbrodni. Jak sądzicie, czy w tej sprawie istniało podłoże polityczne? Albo, czy można się zakochać w kimś, kto zabił człowieka i odciął mu głowę? W kimś, kto planował zjeść fragment ludzkiego ciała? Te pytania stawiam nie bez powodu, a odpowiedzi na nie znajdziecie w książce Hanny Dobrowolskiej.
Jestem pełna uznania dla pracy, którą wykonała autorka, abyśmy mogli poznać nie tylko szczegóły zbrodni, ale co ważniejsze, sposób w jaki Temida patrzy zabójcę. Co dla sędziów jest ważne, na co zwracają uwagę, zanim wydadzą wyrok, z czyjej wiedzy korzystają i jakie są efekty sądowych batalii. O tym również dowiecie się z tej lektury. Hanna zaprasza Was na salę sądową, abyście sami mogli przyjrzeć się zachowaniu Kajetana, wsłuchać się w jego słowa, ujrzeć go w nieznanym dotąd świetle. Ten proces był pełen zagadek. Czy udało się rozwiązać je wszystkie?
„Taki dobry chłopak” pokazuje siłę i słabość polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale też dowodzi, jak wielkie wyzwania stawiane są przed biegłymi sądowymi. Zachęcam do zapoznania się z życiorysem Kajetana Poznańskiego, z wszelkimi jego rysami i punktami krytycznymi. W książce zawarto fragmenty opinii biegłych, którzy wnikliwie badali Kajetana. Co wyszło z tych licznych badań i ekspertyz? Czy biegli wypracowali jednolite stanowisko, co do psychiki sprawcy w chwili popełnienia czynu? Jak przebiegała obserwacja sądowo-psychiatryczna? O tym wszystkim opowie Wam Hanna Dobrowolska.
Polecam tę lekturę zainteresowanym kryminologią i psychologią kryminalną. Nie ma dwóch takich samych spraw, a to zabójstwo było i jest ewenementem. Po książkę „Taki dobry chłopak” z pewnością sięgną ci, którzy starają się poznać i zrozumieć motywy zbrodni. Myślę, że stanowi ona doskonałe narzędzie do głębszej analizy zabójstw. Wiedza w niej zawarta przyda się zarówno osobom prowadzącym szkolenia z zakresu profilowania, jak i studentom wydziałów prawa, psychologii i medycyny. Historia, która zszokowała opinię publiczną, wreszcie doczekała się rzetelnej i wiarygodnej publikacji. Jest hołdem złożonym ofierze, której los nie pozostał nam obojętny. Za to pozostały pytania, cały ogrom pytań, i eksperci, których wiedza i doświadczenie mają kluczowy wpływ na kierunek toczącego się procesu.
Autor: Hanna Dobrowolska
Tytuł: Taki dobry chłopak
Wydawnictwo: Harde
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 314