Terror kryminalny

CBŚP

Funkcjonariusze z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, przy wsparciu funkcjonariuszy Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP oraz pracowników naukowych Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, zorganizowali I Konferencję pt. „Zwalczanie aktów terroru kryminalnego”.

Głównym tematem przedsięwzięcia, w którym wzięło udział blisko 80 funkcjonariuszy, była organizacja pracy i zasady działania Policji w przypadku aktu terroru z użyciem materiałów wybuchowych oraz innych zdarzeń o charakterze terrorystycznym, a także współdziałanie służb w tym zakresie. Wydarzenie połączono ze szkoleniem w terenie, dla zespołu i grup ATK garnizonu lubuskiego. W ćwiczeniach brali udział również funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W części dydaktycznej naukowcy z Akademii im. Jakuba z Paradyża wygłosili referaty dotyczące problematyki związanej z nowymi technologiami, stosowanymi w walce informacyjnej i dezinformacji, realizowanej przez służby specjalne. Pirotechnicy z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP, scharakteryzowali materiały i urządzenia wybuchowe, a także przypomnieli uczestnikom zasady prowadzenia oględzin miejsca wybuchu, w ramach śledztwa powybuchowego. Opisali także metody ujawniania i zasady prawidłowego zabezpieczenia śladów oraz dowodów na miejscu zdarzenia, a w szczególności przestrzegania zasad obchodzenia się z materiałami wybuchowymi i środkami inicjującymi. Drugiego dnia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych im. gen. dyw. Dezyderego Chłapowskiego w Wędrzynie, przeprowadzono zajęcia praktyczne polegające na kontrolowanych eksplozjach i realizacji czynności w ramach oględzin po wybuchu.

 

źródło: CBŚP

Facebook