Mówi się. Ostatnio mówi się, że tak niebezpiecznie jak dziś, nie było w Polsce od lat 90’. Mówi się, że wróciła najbrutalniejsza bandyterka, a zabójstwa dokonywane są z wyjątkowym okrucieństwem. Maj zalały fale tragicznych zdarzeń o charakterze kryminalnym. Social media wypełnione są emocjami, zdjęciami i filmami z miejsc, w których rozegrały się ludzkie dramaty (tragedia na kampusie). Śmierć nie pyta, przychodzi nagle, niespodziewanie, do ludzi w różnym wieku. Starszych i młodszych. Po raz kolejny padają pytania, ile dzieci musi jeszcze zginąć z rąk oprawców, dlaczego społeczeństwo biernie przygląda się złu, odwraca wzrok? A może wcale nie jest tak, że nie widzimy, nie słyszymy i nie mówimy? Zło. Co właściwie o nim wiemy, jakie jest ono z bliska i dlaczego wciąż przeraża i fascynuje jednocześnie?
Nakładem Wydawnictwa Melanż ukazała się książka, która z pewnością przyniesie odpowiedzi na pytania nurtujące wszystkich zainteresowanych problematyką zabójstw. Dlaczego do nich dochodzi, czy człowiek rodzi się zły, a może z czasem staje się zbrodniarzem? Kim są zabójcy, co nimi kieruje i jak wybierają swoje ofiary? Jesteście ciekawi? Jeśli tak, to zachęcam do lektury książki „Profil zabójcy. Urszula Cur w rozmowie z Dorotą Kowalską”. Długo wyczekiwałam tej publikacji, mając w pamięci monografię Uli poświęconą profilowaniu psychologicznemu nieznanych sprawców przestępstw. Wiedziałam, że podzieli się z Czytelnikami i Czytelniczkami wiedzą psychologiczną, doświadczeniem profilerki i ciekawymi kazusami z praktyki policyjnej.
‘
O czym będziecie mogli przeczytać w „Profilu zabójcy”? O sprawach kryminalnych, którymi żyła cała Polska, ale też o tych, które nie były wcześniej nagłaśniane. Urszula opowiada o początkach swojej służby w Policji, wyborze ścieżki zawodowej i wyzwaniach, jakie stały przed psychologami i psycholożkami w tej formacji mundurowej. Kiedy psychologia zagościła w śledztwach? Jakie były początki profilowania sprawców, kto i przy jakiego typu sprawach zlecał wykonanie proflu? Odpowiedzi szukajcie na kartach tej książki. Autorki w niezwykle wciągającej rozmowie poruszają wiele ciekawych kwestii związanych z psychologią śledczą. Prawdziwa skarbnica wiedzy dla tych, którzy chcą poznać nie filmowy, fikcyjny obraz profilerki, lecz prawdę, opartą na rzeczywistości, na realnych działaniach i autentycznych zdarzeniach.
Urszula Cur opowie o sprawach, przy których pracowała, wskaże jakie były jej ustalenia, jak tworzyła profile zarówno ofiar jak i sprawców, na co zwracała uwagę, a także co wyczytywała z miejsc zbrodni. Zaprowadzi Was do laboratorium ludzkiej psychiki, abyście mogli poznać istotę profilowania, tego czym ono jest, czemu służy i jak z tego narzędzia pracy śledczej korzysta wymiar sprawiedliwości. Będzie o seryjnych zabójcach, gwałcicielach, ale też i o inscenizacji miejsc zabójstw. O poszukiwaniu i badaniu śladów psychologicznych, interpretowaniu zachowań, postępowań, motywacji. Motywy zabójstw – to jedno z wielu zagadnień, któremu przyjrzycie się dokładniej.
Psychopaci są wśród nas. Wiecie jak działają? W jaki sposób doprowadzają życie swoich ofiar do kompletnej ruiny. Po czym poznać, socjopatę, psychopatę i czy jesteśmy w stanie się przed nimi obronić? Teoria i praktyka. W „Profilu zabójcy” podążać będziecie długimi i krętymi ścieżkami psychologii prowadzącymi w najgłębsze zakamarki umysłu. Zajrzycie w mrok, który jest nieodłącznym elementem pracy śledczej. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co różni przemoc ukazywaną w popkulturze, od jej prawdziwego oblicza? Dlaczego dużą popularnością cieszą się kryminały oraz filmy poświęcone seryjnym zabójcom czy podcasty omawiające kulisy brutalnych zbrodni? Co sprawia, że jedne sprawy żyją w przestrzeni publicznej dekady, a inne nigdy nie przekroczyły jej progu? Czy wszystkie niewyjaśnione dotąd tajemnicze zaginięcia i zabójstwa mają realną szansę na rozwiązanie? Dużo pytań, to prawda, ale jeszcze więcej znajdziecie w książce Urszuli Cur i Doroty Kowalskiej.
Jeśli interesują Was zagadnienia z kryminalistyki, psychologii kryminalnej i wiktymologii to koniecznie zajrzyjcie do „Profilu zabójcy”. Autorki rozprawiają się z nieprawdami i mitami, które narosły wokół ofiar i ich roli w genezie przestępstwa. Warto zwrócić uwagę na omawiane w publikacji przyczyny przestępstw i źródła przemocy, by lepiej rozumieć mechanizmy ludzkich zachowań i motywacji.
Dużo się nauczyłam dzięki wiedzy, którą podzieliła się profilerka i psycholożka Urszula Cur. Jestem pełna uznania dla wykonywanej przez nią pracy, która według mnie z jednej strony jest wyzwaniem, z drugiej hołdem na cześć ofiar i ich bliskich, którzy wciąż czekają na sprawiedliwość. Czy się doczekają? Mam wielką nadzieję, że praca profilerów i dociekliwych śledczych sprawi, że poznamy zakończenie wielu nierozwiązanych dotąd spraw. Profilowanie fascynuje, czego dowodem jest „Profil zabójcy”, książka do której z pewnością będę jeszcze wracać.
Autor: Urszula Cur, Dorota Kowalska
Tytuł: Profil zabójcy
Wydawnictwo: Melanż
Rok wydania: 2025
Liczba stron: 317