Najnowsze

Mroczne oblicze sekt

fragm. okładki Max Cutler, Kevin Conley "Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji"/wyd. znak literanova

Co nimi kierowało, gdy wymierzali dotkliwe kary swoim wyznawcom? Gdy obdzierali ofiary ze skóry, upuszczali krew i zmuszali członków wspólnoty do udziału w aktach barbarzyństwa? Jak to możliwe, że psychopatyczni, narcystyczni, pochodzący z nizin społecznych ludzie (chciałoby się napisać bestie) stali na czele sekt liczących tysiące dusz? Skąd wiedzieli, jak skutecznie zawładnąć ludzkimi umysłami, jak przejąć kontrolę nad życiem, zdrowiem i losem ślepo zapatrzonych wyznawców? Pytań o sekty i ich przywódców można zadawać bez końca. Temat jest niezwykle ważny i delikatny, niestety również mało nagłaśniany.

Nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukazała się książka Maxa Cutlera i Kevina Conleya „Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji”. Publikacja stanowi kompleksowe omówienie problematyki sekt z naciskiem na prezentację sylwetek ich założycieli, metod werbowania nowych członków, filozofii działania i tragicznych losów wyznawców. W „Sektach” znajdziecie dziewięć historii opisujących mechanizmy manipulacji, destrukcji i „prania mózgów”. Na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat doszło do wielu makabrycznych zdarzeń, masowych samobójstw, krwawych rzezi, za którymi stały właśnie te mroczne, hermetyczne organizacje.

Autorzy dokonali rzetelnej analizy modus operandi manipulatorów oraz żądnych krwi przywódców sekt. Dzięki ich skrupulatnej pracy poznajemy szczegóły z biografii tyranów, którzy nie wahali się przed stosowaniem wyszukanych form przemocy wobec członków wspólnoty. Z jednej strony prześwietlamy życiorysy guru, z drugiej, poznajemy profile wyznawców. Kim są ludzie decydujący się na zamieszkanie w dżungli, w biedzie, wyzbywający się dóbr osobistych, oddający swoje ciało, umysł i los w ręce bezwzględnych przewodników? Dlaczego osoby inteligentne i wykształcone, posiadające rodziny, porzucają wszystko na rzecz sekty? Jak działa umysł człowieka, który mimo doświadczania upokorzenia, głodu i bólu, postanawia pozostać we wspólnocie, która go fizycznie i psychicznie wykańcza?

Przygotujcie się na niezwykle mocne sceny stosowania przemocy, przerażające obrazy skutków paranoi, mistycznych manipulacji i ślepego posłuszeństwa. Czy do tak makabrycznych zdarzeń musiało dojść? Dlaczego funkcjonariusze policji i prokuratorzy patrzyli przychylnym okiem na działalność sekt, nawet wtedy, gdy wszelkie ślady świadczyły o tym, że dochodzi tam do zbrodni? Komu zależało na podtrzymaniu przy życiu liderów sekt religijnych organizujących mordercze sesje szkoleniowe? Tę książkę trzeba przeczytać, zapamiętać jej brutalny przekaz i podzielić się zdobytą wiedzą z innymi. „Sekty” prezentują szeroki wachlarz technik manipulacji, wykorzystywania słabości ludzkich oraz żerowania na nieszczęściu zagubionych jednostek. Tragiczne historie opisane przez Cutlera i Conleya z pewnością poruszą czytelników, którzy poszukują szczegółowych informacji o destrukcyjnych mechanizmach stosowanych wobec członków sekt.

Dzięki „Sektom” poznacie okoliczności, w jakich rodziły się, funkcjonowały, rozwijały i upadały wielkie sekty. Skandale, tajemnicze mikstury, zaginięcia, niewolnictwo seksualne – wszystko to dokładnie zostało opisane w tej publikacji. O zagrożeniach związanych z działalnością sekt powinno się mówić jak najwięcej, ponieważ one nadal się odradzają, powstają nowe organizacje, sprawnie działające, wzbudzające zaufanie, wystarczająco finansowane, a co gorsze, firmowane twarzami znanych i lubianych z pierwszych stron gazet. To sekty dokładnie badające zapotrzebowanie na rynku, będące odpowiedzią na problemy ludzi zagubionych, samotnych, z różnych powodów będących na zakręcie, w dołku, w rozterce. Nie wszystkie one są oczywiście zakładane przez takich psychopatów, jak ci, o których piszą autorzy „Sekt”, ale nie zmienia to faktu, że są równie szkodliwe, a uwolnienie się z ich macek może graniczyć z cudem. Ogromną cenę płaci się za chęć odzyskania wolności, niestety wielu wyznawców nigdy nie wraca do normalności. To trudny proces, tym bardziej wart poznania. Czy ofiary, o których piszą autorzy, mogły spodziewać się krwawej rzezi, wielogodzinnych tortur, brutalnych rytuałów i śmiercionośnej konfrontacji z FBI? Czy ludzie, którzy uwierzyli swoim mesjaszom, byli zdrowi psychicznie?

W książce zawarto sporą dawkę informacji, które pomogą zrozumieć istotę mrocznej triady, naturę zbrodni i fundamenty zapewniające stabilizację radykalnym ugrupowaniom i odłamom religijnym. Zachęcam wszystkich czytelników do sięgnięcia po książkę „Sekty”, nawet tych, którzy są przekonani, że nie grozi im stanie się członkiem takiej organizacji czy też piramidy finansowej. Współczesne sekty modyfikują swoje działania, wyciągają wnioski i stale się doskonalą. Przybywa ludzi, których łatwo jest poddać indoktrynacji, zmanipulować i wykorzystać na różne sposoby. Liderzy nie śpią, a zdobycze techniki ułatwiają im funkcjonowanie zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Rekrutacja do sekt nigdy się nie kończy, potrzebne są nowe zastępy ofiar, z których wyciśnie się to, co cenne, do ostatniej złotówki. Wstyd, wyzysk, sadyzm, megalomania – to pojęcia, które w sposób wyczerpujący opisują autorzy „Sekt”. Zdobądźcie wiedzę o skutecznych manipulatorach, charyzmatycznych socjopatach i narcystycznych przywódcach. Informacje zawarte w tej publikacji pozwolą wam zapoznać się z problematyką działalności sekt przez lupę kryminologii, psychologii, psychiatrii i socjologii. Bardzo wartościowa i ważna książka, niewątpliwie skłaniająca do refleksji, dyskusji i podejmowania konkretnych działań profilaktycznych.

Autor: Max Cutler, Kevin Conley
Tytuł: Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji
Wydawca: Znak Literanova
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 480

Facebook