Światowa stolica morderstw

Pół wieku to szmat czasu, ale w przypadku zdarzeń o charakterze kryminalnym, zło się nie przedawnia. O krzywdach, cierpieniach i bólu po stracie bliskich nie da się zapomnieć. Nie da się także przejść obojętnie nad tragicznymi losami ofiar pedofilów, nad ich historią, zniszczonym dzieciństwem i odebraną młodością. Choć od zdarzeń, o których przeczytacie w najnowszej książce wydanej nakładem Wydawnictwa SQN, minęło blisko 50 lat, nie łudźmy się, opisane problemy wciąż nie zostały rozwiązane, a drapieżcy nadal polują.

Książka, o której chciałabym Wam opowiedzieć nie należy do lektur łatwych i przyjemnych. Ale nie taki też pewnie był cel autorek, które stanęły na wysokości zadania, aby pokazać wrachowane mechanizmy wykorzystywania ludzkich słabości. Katherine Ramsland i Tracy Ullman przygotowały dla czytelników prawdziwą i wstrząsającą opowieść o ofiarach i sprawcach, a także o tym, co ich łączyło. Początek tej mrocznej historii ma miejsce w latach 70’ w Houston, w stanie Teksas. To właśnie tam dochodzi do serii tajemniczych masowych zaginięć chłopców i młodych mężczyzn. Minie wiele czasu, zanim śledczy otworzą oczy i zrozumieją, co tak naprawdę wydarzyło się w „światowej stolicy morderstw”.

Autorki przygotowując się do napisania tej książki dotarły do wielu cennych źródeł (m.in. raportów z sekcji zwłok, raportów policyjnych i protokołów sądowych) przy okazji dementując plotki i prostując nieprawdziwe informacje, jakie pojawiały się wokół zbrodni Candy Mana. Na kartach publikacji „Uczeń seryjnego mordercy” skupiają uwagę głównie wokół Elmera Wayne Henleya Jr. To właśnie ten chłopiec w wieku 14 lat poznał starszego od siebie seryjnego mordercę, stając się z czasem jego pomocnikiem. Jak do tego doszło? Dlaczego chłopak, który do tej pory nikogo nie krzywdził, wszedł na ścieżkę przestępstw, o których nawet po upływie 50 lat wciąż nie milką echa? By móc na te pytania odpowiedzieć, koniecznie zapoznajcie się z materiałami przygotowanymi przez Katherine Ramsland i Tracy Ullam.

Dzięki tej książce dowiecie się jak skomplikowana jest psychika ludzka, różnorodne motywacje sprawców i wyrafinowane gry manipulatorów. Poznacie sylwetki pomocników „faceta od cukierków”, którzy z wielu powodów stali się częścią mechanizmu zbrodni. Jaka była ich rola, w jaki sposób pomagali seryjnemu mordercy w polowaniu na ofiary, jak długo trzymali w tajemnicy prawdę o bestii z Houston? O tym przeczytacie w „Uczniu seryjnego mordercy”, historii pełnej kryminalnych faktów, informacji o ofiarach i modus operandi sprawców. Jest to książka true crime zawierająca także wiele wyjaśnień z zakresu psychologii, kryminologii czy psychiatrii. Na jej kartach znajdują się odniesienia do koncepcji „kostki”, groomingu, konceptu ucznia czy dualizmu życia drapieżców seksualnych.

Zabójstwo Candy Mana otwiera rozprawę nad postępowaniem i sposobem działania przestępców. W poszczególnych rozdziałach staramy się zrozumieć motywy wspólników seryjnych morderców, ich konstrukcję psychiczną, czynniki, które zaważyły na tym, że gotowi byli wejść w ten kryminalny proceder. Czytelnicy mają okazję przyjrzeć się skomplikowanej materii procesów sądowych i związanych z nimi problemów. Co więcej, mają szansę spojrzeć na popełnione zbrodnie z perspektywy wspólników mordercy. Jak oni sami postrzegali Corlla, co w nim widzieli, jakie korzyści czerpali dzięki znajomości i współpracy z seryjnym mordercą? Potrzeba sporego dystansu i elastyczności w myśleniu, by nie oceniać zawczasu, ale starać się zrozumieć.

„Uczeń seryjnego mordercy” prezentuje sferę psychiczną osób odgrywających drugorzędne role w morderstwach. Autorki powracają do wstrząsających doniesień dotyczących istnienia w omawianych latach organizacji handlującej ludźmi, wykorzystującej seksualnie dzieci. Dlaczego tylko w 1973 roku w Houston zaginęło aż 5800 chłopców? Ilu z nich zostało odnalezionych, a ilu straciło życie z rąk takich bezwzględnych seksualnych sadystów jak Dean Corll? To koszmarnie mroczna historia, tym bardziej, że rodziny osób zaginionych nie szczególnie mogły liczyć na wsparcie ze strony służb i policji. Jak prowadzone były śledztwa, czy ówcześni śledczy dysponowali wystarczającą wiedzą o umysłach seryjnych morderców? O tym wszystkim dowiecie się z tej książki. Ramsland i Ullman dogłębnie prześwietliły i przeanalizowały życiorys Henleya. Opinie na jego temat zasięgnęły także u psychiatrów, psychologów, agentów FBI i neuropsychologów. Pod lupę trafił cały zespół morderców.

Książkę polecam tym, których interesują umysły seryjnych morderców, a także ich wspólników. Czytelnikom chcącym poszerzyć wiedzę o motywach dokonywania zabójstw, psychologii sprawców i metodach działania przestępców seksualnych. Warto dodać, że problem handlu ludźmi i pedofilii nie zniknął, pomimo upływu lat od zdarzeń z Houston. Amerykańska tragedia końca XX wieku nie zamknęła rozdziału cierpienia i krzywdzenia dzieci. Zmieniły się sposoby polowania na ofiary, ale sprawcy mają ten sam cel. O tym, jakie zagrożenia czyhają dziś na dzieci, i jak możemy pomóc im nie stać się ofiarami takich ludzi jak Henley, Corll czy Brooks, przeczytacie w „Uczniu seryjnego mordercy”. Na końcu publikacji znajdują się dodatki zawierające zdjęcia, nazwiska i miejsca odnalezienia ofiar, a także zeznania wspólników Candy Mana. Polecam uwadze ten tytuł i zachęcam do podejmowania ważnych rozmów o bezpieczeństwie osobistym, budowania świadomości społecznej i brania większej odpowiedzialności za losy tych najbardziej bezbronnych.

Autor: Katherine Ramsland, Tracy Ullman
Tłumaczenie: Łukasz Hajdrych
Tytuł: Uczeń seryjnego mordercy
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 415

Facebook