Na jednej z lubelskich uczelni trwały zajęcia, podczas których doszło do sprzeczki między wykładowcą a jednym ze studentów. Wymiana zdań doprowadziła do nieoczekiwanego finału, młody mężczyzna wyjął pistolet maszynowy i oddał kilka strzałów. Następnie zamknął się w sali wykładowej przetrzymując w niej kilkoro zakładników. Groził użyciem „brudnych bomb”. Wewnętrzna straż porządkowa o zdarzeniu poinformowała operatora telefonu alarmowego 112. Do służb dzwonili także świadkowie zdarzenia. Na miejsce skierowano policjantów oraz inne służby.
Mundurowi zabezpieczyli teren, na miejscu pojawili się policyjni antyterroryści i negocjatorzy. Decyzją władz uczelni pozostali studenci zostali ewakuowani z budynku. Napastnik po negocjacjach wypuścił zakładników, wówczas przeprowadzono szturm umożliwiający zatrzymanie sprawcy. Trzy osoby zostały ranne i wymagały pomocy medycznej. Odnaleziono pakunek, z którego wciekała nieznana substancja. Do działań wkroczyła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego, która zabezpieczyła pakunek.
Tak przebiegał scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem Uczelnia, które odbyły się w pomieszczeniach Collegium Jana Pawła II KUL. Celem działań było sprawdzenie umiejętności współdziałania służb przy wystąpieniu skrajnej, trudnej do przewidzenia i opanowania sytuacji kryzysowej. W działania zaangażowani byli funkcjonariusze zarówno z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, jak i z KMP. Ponadto w ćwiczeniach brali udział mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie, funkcjonariusze z Sekcji Antyterrorystycznej, policyjni negocjatorzy i psychologowie.
źródło: Policja Lubelska