Funkcjonariusze warszawskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą od 2016 roku wielowątkowe śledztwo. Na bazie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze przeprowadzili we wrześniu ubiegłego roku ogromną akcję, w której wzięło udział ponad 330 policjantów CBŚP, wspomaganych przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Płońsku, a także BOA KGP. Policjanci w tym samym czasie weszli do domów, mieszkań i magazynów m.in. w Warszawie, Radomiu, Ciechanowie, Płońsku, Pułtusku, Wyszogrodzie i Gdyni. Ponadto w zakresie właściwości miejscowej, na terenie innych krajów czynności procesowe wykonywali również funkcjonariusze z Holandii, Niemiec i Francji we współpracy z Europolem i Eurojustem. Łączenie przeszukano 75 miejsc na terenie Polski i 4 za granicą. Zatrzymano wówczas 43 osoby związane z przestępczym procederem, w tym 3 za granicą (na terenie Francji i Niemiec). Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 4,5 mln złotych.
Członkowie tej grupy określanej tzw. grupą „Suchego” byli ściśle powiązani z innymi grupami przestępczymi działającymi wcześniej na terenie Warszawy i innych miast, w tym „grupą mokotowską”, „żoliborską”, „mławską” i grupą „Szkatuły”. Zakres śledztwa obejmuje lata 2000-2016. Członkowie grupy są podejrzani o produkcję, obrót i przemyt środków odurzających oraz substancji psychotropowych, obrót bronią palną (w tym również poza granicami Polski), produkcję i rozprowadzanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, kradzieże luksusowych samochodów, a także inne przestępstwa kryminalne. Policjanci CBŚP z Warszawy nie zakończyli jednak działań w tej sprawie i ustalili kolejne osoby mogące mieć związek z rozbitą zorganizowaną grupą przestępczą. W efekcie w minionym tygodniu przeprowadzili kolejną akcję, podczas której zatrzymali 14 osób. Tym razem policjanci z CBŚP zostali wsparci przez funkcjonariuszy z zespołów realizacyjnych CBŚP, Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP i BOA KGP. Działania były prowadzone w Ciechanowie, Warszawie i Mławie. Kolejnych 3 podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych, gdzie w chwili obecnej są pozbawieni wolności w związku z innymi sprawami.
W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przedstawiono podejrzanym zarzuty m.in. kradzieży z włamaniem do domu, placówek handlowych, pomocnictwa przy kradzieży samochodów, handlu bronią palną oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. Na wniosek Prokuratora wobec 8 podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. W stosunku do innych osób zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju. Na poczet grożących kar zabezpieczono majątek należący do podejrzanych na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł, w tym 420 tys. zł w gotówce.
W ramach śledztwa status podejrzanych posiada obecnie 61 osób, którym przedstawiono łącznie ponad 250 zarzutów popełniania przestępstw. Dwudziestu czterech podejrzanych przebywa aktualnie w Aresztach Śledczych. Ponadto część z podejrzanych odbywa kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Sprawa wciąż ma charakter rozwojowy i policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
źródło: CBŚP