Internetowy oszust i nieistniejące hotele

źródło: KWP w Krakowie

Nowosądeccy policjanci  w oparciu o informacje przekazane przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 31-latka podejrzewanego o wielokrotne oszustwa internetowe. Mężczyzna bezpośrednio przed zatrzymaniem próbował podjąć w jednym z banków w Nowym Sączu kilka tysięcy złotych. Podczas zatrzymania oszust podawał nieswoje dane personalne. Okazało się, że jest poszukiwany za różnego rodzaju  oszustwa przez policję i prokuraturę w kilku województwach.

Pieniądze na koncie w banku, które usiłował podjąć mężczyzna były zaliczkami od ludzi, którzy chcieli kupić zimowe wczasy w oferowanych przez niego hotelach. Jak ustalili policjanci, oferował on za pośrednictwem Internetu pobyt w nieistniejących zakopiańskich hotelach. Hotele miały znajdować się w centrum Zakopanego i miały bardzo atrakcyjne ceny za wynajem. Jak można się było spodziewać, chętnych na spędzenie kilku dni w zimowej stolicy Małopolski  za niewielkie pieniądze było wielu. Nie była to jedyna fikcyjna oferta internetowa oszusta.  Mężczyzna poza noclegami oferował również do sprzedaży po atrakcyjnej cenie m.in. sprzęt fotograficzny. Chętni na okazyjny zakup wpłacali pieniądze ale sprzęt do nich nigdy nie docierał.

Jak się okazało, 31-latek był poszukiwany przez policjantów w kilku województwach do dziesięciu postępowań prowadzonych przez różne prokuratury, oraz wydanych za nim dwóch listów gończych. Mężczyzna od 2009 r. na terenie całego kraju miał oszukać ponad 200 osób na łączną kwotę prawie 400.000 złotych. Zatrzymanemu za doprowadzenie wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustów pamiętajmy:

W pierwszej kolejności sprawdźmy czy hotel, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie jest bardziej ,,anonimowe” tym bardziej podejrzane. Sprawdźmy czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce „sprawdź kwaterę” możemy sprawdzić legalność kwater działających na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

źródło: KWP w Krakowie

Facebook