Seniorzy nie płacą policjantom CBŚ

źródło: KWP w Poznaniu

Współpraca policjantów doprowadziła do zatrzymania dwóch mężczyzn oszukujących seniorów. Zabezpieczono przy nich ponad 50 tys. zł. Do podobnej sytuacji doszło na terenie Poznania, gdzie mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku. Znaną już metodą oszukał co najmniej dwie starsze osoby.

 

Kryminalni z KWP zs. w Radomiu i z KMP w Płocku zajmując się ostatnimi przypadkami oszustw popełnianych metodą „na wnuczka” i „na policjanta CBŚ” ustalili, że odpowiedzialni za te zdarzenia mogą przebywać na terenie województwa śląskiego. Funkcjonariuszom udało się zatrzymać w Częstochowie dwóch mężczyzn. 26- i 27-latek pochodzący z Warszawy mieli przy sobie ponad 50 tys. zł w gotówce, które prawdopodobnie pochodziły z kolejnego oszustwa. Kwotę tę zabezpieczono. Mężczyznom przedstawiono zarzuty – jednego oszustwa i jednej próby oszustwa.

 

Dzwoniąc do starszych osób podawali się za oficera CBŚP i kłamali twierdząc, że senior ma wziąć udział w rzekomo policyjnej akcji przeciwko oszustom przekazując pieniądze. Jeden z mieszkańców Płocka stracił w ten sposób około 30 tys. zł.

Policjanci analizują także podobne sprawy nie tylko z regionu Mazowsza, ale także z innych województw, pod kątem udziału w nich zatrzymanych mężczyzn. Sprawa jest rozwojowa.

Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia, decyzją sądu trafili do aresztu.

 

Jak wygląda działanie sprawców metodą „na funkcjonariusza CBŚ”?

Sprawca dzwoni na telefon osoby starszej podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Opowiada, że zajmuje się rozpracowaniem grupy przestępczej działającej w banku. Zawsze stara się wzbudzić poczucie zagrożenia. Potem nakłania osobę starszą do wypłaty pieniędzy z banku i przekazania ich do depozytu funkcjonariuszowi CBŚ.

Realizacja tej sprawy i zatrzymanie podejrzanego było możliwe dzięki policjantowi KMP w Poznaniu. Policyjny detektyw przebywając w centrum miasta zauważył znanego mu podejrzanego mężczyznę, który na kogoś czekał. Grupa realizacyjna funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego była już w drodze i niedługo potem podejrzany został zatrzymany w chwili, gdy przejmował od 73-letniej kobiety 50 tys. złotych. Poszkodowana odzyskała swoje oszczędności.

 

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali oszusta działającego metodą „na funkcjonariusza CBŚ”. Mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku. W chwili przyjmowania od kobiety w podeszłym wieku 50 tys. zł w gotówce. Krótko po zatrzymaniu okazało się, że 44-letni recydywista z Gdańska, wyłudził od innej mieszkanki Poznania 20 tys. złotych.

 

źródło: KWP w Radomiu, KWP w Poznaniu

Facebook