Grupa przestępcza o charakterze zbrojnym

źródło: CBŚP

Policjanci CBŚP z Wrocławia zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o wprowadzanie 200 kg narkotyków do obrotu na terenie Polski.

Podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym wpadł w ręce policjantów w Toruniu. Mężczyzna był członkiem gangu powstałego w wyniku połączenia odłamów grup tzw. mokotowskiej i ożarowskiej. Grupa specjalizowała się głównie w napadach na tiry, handlu bronią, narkotykami oraz praniu brudnych pieniędzy.

źródło: CBŚP

źródło: CBŚP

 

Trochę liczb

W ciągu ostatnich 2 lat funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia zatrzymali 41 osób, które mogły wyprodukować 280 litrów płynnej amfetaminy, wprowadzić do obrotu blisko pół tony czystej amfetaminy, 20 tys. tabletek ekstazy, 45 kilogramów marihuany, 14 kilogramów kokainy i 6 kilogramów heroiny. Wartość czarnorynkowa narkotyków oszacowano na ponad 20 milionów złotych. Funkcjonariusze zlikwidowali 2 laboratoria amfetaminy, zabezpieczając dużą ilość odczynników chemicznych i przejęli 16 kilogramów amfetaminy. Ponadto policjanci ujawnili 2 zakonspirowane miejsca, w których członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przechowywali broń palną służącą do ochrony przestępczych interesów. Odzyskano 6 sztuk broni palnej, w tym 2 pistolety maszynowe CZ-61 tzw. skorpiony, tłumiki i 80 sztuk amunicji.

źródło: CBŚP

źródło: CBŚP

 

Jak rozbito grupę

Informacje zdobyte w początkowej fazie śledztwa pozwoliły na skuteczne wyeliminowanie i rozbicie trzonu związku przestępczego, osób kreujących się na liderów grupy. Zatrzymano organizatorów, co zdestabilizowało działania gangu. W efekcie grupa straciła zaplecze finansowe, nie była w stanie podjąć działań zmierzających do produkcji narkotyków. Z czasem aresztowano cztery osoby odpowiedzialne bezpośrednio za produkcję amfetaminy, a wraz z nimi z gangu zniknęła specjalistyczna wiedza i praktyka z zakresu wytwarzania środków psychotropowych.

źródło: CBŚP

źródło: CBŚP

 

Rynek międzynarodowy

Rozbita grupa przestępcza podjęła ekspansję na inne kraje europejskie w celu zbytu narkotyków. Poczynania policjantów CBŚP doprowadziły do likwidacji kanału przerzutu płynnej amfetaminy m.in. do Wielkiej Brytanii. Amfetaminę za granicę  przemycano w tzw. pakietach, które zawierały odpowiednio odmierzone substancje. Po ich zmieszaniu wywoływały reakcję chemiczną, w efekcie doprowadzając do wytrącenia amfetaminy w postaci stałej – proszku.

źródło: CBŚP

źródło: CBŚP

 

W ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu policjanci odzyskali skradzione mienie, pochodzące z włamania do hurtowni z nawozami. Na poczet przyszłych kar i grzywny zabezpieczono mienie należące do członków zorganizowanej grupy w kwocie 108 tys. złotych. 25 członków przedmiotowej grupy zostało tymczasowo aresztowanych przez wrocławski sąd.

Obecnie trwają poszukiwania za kolejnym członkiem grupy, który ukrył się w Europie. Wydany jest za nim ENA.

 

źródło: CBŚP

Facebook