I tylko świnie nic nie wiedziały o oszustwie

źródło: KWP w Poznaniu

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lesznie ustalili, że na początku br. do jednej z leszczyńskich firm pośredniczącej w sprzedaży  trzody chlewnej z zagranicy, zgłosiło się dwóch rolników zainteresowanych zakupem dużej ilości świń.

Kontrahenci w trakcie dwóch miesięcy zakupili około 5,5 tysiąca świń z odroczonym terminem płatności. Podczas transakcji deklarowali, że zwierzęta przeznaczą do dalszej, własnej hodowli. Przed pierwszym transportem zwierząt mężczyźni wpłacili sprzedającemu kilkadziesiąt tysięcy zaliczki. W ten sposób wzbudzili jego zaufanie. Wartość zakupionej trzody wyniosła około półtora miliona złotych.

Według ustaleń funkcjonariuszy mężczyźni bezpośrednio po otrzymaniu każdej kolejnej partii zwierząt sprzedawali je po okazyjnej (zaniżonej) cenie. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczali na spłatę wcześniejszych zadłużeń związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

5.04.br. policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego mających związek z tym przestępczym procederem. Mężczyźni w wieku 34 i 43 lat zostali zatrzymani w miejscu swojego zamieszkania. Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację dotyczącą sprzedaży zwierząt oraz materiały wskazujące na to,  że ilość pokrzywdzonych w tej sprawie może ulec zwiększeniu. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dokonania oszustwa znacznej wartości. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

 

źródło: KWP w Poznaniu

Facebook