Teatr za murami więzienia

źródło: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

Grupa teatralna „Nadzieja” z Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie zajęła I miejsce podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu.

Skazane kobiety z Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie, odbywające karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego, wchodzące w skład grupy teatralnej „Nadzieja” kierowanej przez siostrę zakonną Elizabeth oraz zaprzyjaźnionego reżysera Pana Roberta Walkowskiego, wystąpiły 13.04.br. z przedstawieniem pt.: „Sen Podszewki albo sen prostaczków albo, jak kto woli” wg „Snu Nocy Letniej” Williama Shakespeare’a podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu.

 

źródło: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

źródło: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

 

Osadzone zaprezentowały się szerszej publiczności na deskach Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Jury składające się z przedstawicieli środowisk artystycznych i naukowych uznało, iż spośród dziewięciu grup biorących udział w konkursie to właśnie występ grupy teatralnej „Nadzieja” zasługuje na przyznanie I nagrody. 15.04.br. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, podczas której grupa „Nadzieja” po raz kolejny zaprezentowała zwycięski spektakl.

Znaczenie zajęć teatralnych dla osadzonych

Teatr pozwala na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, wyrażania i rozumienia uczuć. Oprócz tego podnosi poczucie wartości, pozwala na poznanie swoich możliwości i przekraczanie ich. Udział w zajęciach teatralnych pomaga we wzmocnieniu takich cech, jak: systematyczność, samodyscyplina i poczucie współodpowiedzialności. Ponadto jednym z zadań konkursu jest integracja ze środowiskiem otwartym, prezentacja umiejętności osób pozbawionych wolności, ich potencjału, przełamywanie barier i ograniczeń.

 

źródło: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

Facebook