Zagrożenie atakiem terrorystycznym podczas koncertu

źródło: Policja Lubelska

Tuż przed mającym się odbyć koncertem zespołów rockowych na miejskim stadionie Arena Lublin doszło do ataku terrorystycznego. Pomiędzy stojącymi w kolejce do wejścia ludźmi nastąpił wybuch, w efekcie czego rannych zostało wiele osób. Wybuchła panika, ludzie rozbiegli się we wszystkie strony. Wewnątrz stadionu kilku zamaskowanych terrorystów oddało strzały i wzięło zakładników. Terroryści zabarykadowali się w jednym z pomieszczeń. Do akcji wkroczyły służby. Rozpoczęła się akcja ratunkowa poszkodowanych osób.

źródło: Policja Lubelska

źródło: Policja Lubelska

Jako pierwsze na miejscu akcji pojawiły się Pogotowie, Straż Pożarna i Policja. Rozpoczęto segregację rannych. Zabezpieczono teren wokół miejsca wybuchu. Policyjni pirotechnicy sprawdzili teren pod kątem ujawnienia materiałów wybuchowych. Jak się okazało na parkingu wokół obiektu w zaparkowanym samochodzie funkcjonariusze ujawnili środki chemiczne niewiadomego pochodzenia umieszczone w butlach i kanistrach. Po ich sprawdzeniu straż pożarna podjęła ich rozpoznanie  i neutralizację.

źródło: Policja Lubelska

źródło: Policja Lubelska

W tym samym czasie trwały próby nawiązania kontaktu z terrorystami, a następnie negocjacje. W wyniku podjętych negocjacji porywacze uwolnili część zakładników. Moment ich uwolnienia wykorzystali policyjni antyterroryści, którzy dokonali szturmu na siedzibę terrorystów.

Tym razem były to ćwiczenia służb w ramach ćwiczeń „Lublin 2016 „. Celem była koordynacja działań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo służb  i instytucji: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta Lublin, oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.

 

źródło: Policja Lubelska

Facebook