Słuchajcie: odchodzę.

źródło: KWP w Katowicach

Po 12 latach służby na jakże zasłużoną emeryturę przeszedł Kacper – policyjny labrador wyszkolony do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Kacper, wspólnie z asp. szt. Dariuszem Woźnicą, służyli w wydziale prewencji zabrzańskiej komendy, choć alarmowo wzywani byli do służby na terenie całego Śląska. Przez ponad dekadę policyjny czworonóg podejmował setki przeszukań budynków instytucji publicznych, stadionów i hal sportowych.

Oprócz tego wspólnie z innymi policjantami i ich psimi partnerami Kacper wielokrotnie zabezpieczał państwowe wizyty oficjalnych gości. Wszędzie tam, gdzie mogłoby wystąpić zagrożenie użycia materiału wybuchowego pojawiał się Kacper. Labrador znany jest dzieciom z zupełnie innej strony. Wspólnie z policyjnymi przewodnikami psów służbowych od wielu lat brał udział w programie profilaktycznym „Czy pies musi gryźć?”. Kacper, wspólnie z policjantami, odwiedzał przedszkola i szkoły, gdzie uczono najmłodszych jak bezpiecznie postępować z czworonogami, co należy zrobić, kiedy pies zaatakuje i jak takiego ataku należy unikać.

Odejście Kacpra na emeryturę nie oznacza jednak zawieszenia spotkań z dziećmi i młodzieżą. Obecnie w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach szkoli się Bari, 2-letni owczarek, który zajmie stanowisko Kacpra w służbie. Jego partnerem również będzie asp. szt. Dariusz Woźnica, który przewodnikiem psa służbowego jest już od 19 lat.

źródło: KWP w Katowicach

Facebook