Włamywał się do e-dziennika

źródło: KWP zs. w Radomiu
Uczeń jednej ze szkół w Wyszogrodzie poprawiał w elektronicznym dzienniku szkolnym oceny z przedmiotów oraz z zachowania.
Proceder zmian w elektronicznym dzienniku trwał od listopada 2015 roku do kwietnia 2016 roku. W tym czasie uczeń dokonał wielu zmian w ocenach z przedmiotów, ocenach z zachowania, a także w zakresie obecności na zajęciach. Zmiany te dotyczyły nie tylko jego osoby, bowiem zmieniał również informacje dotyczące klasowych kolegów. Sprawa została ujawniona przez nauczycieli w kwietniu. Ze szkoły wpłynęło zgłoszenie o tym, że ktoś w sposób nieuprawniony dokonuje zmian w elektronicznym dzienniku.

Płoccy policjanci z Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, którzy zajmują się również przestępstwami popełnianymi przy wykorzystaniu komputerów, rozpoczęli ustalenia w powyższej sprawie. W toku przeprowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili mężczyznę, który zajmował się tym przestępczym procederem. Okazało się, że jest to 19 letni uczeń tej szkoły. Mężczyzna logował się na stronę dziennika wykorzystując serwery znajdujące się na terenie innych państw europejskich. Policjanci przesłuchali mężczyznę w powyższej sprawie, usłyszał on 43 zarzuty nieuprawnionego dostępu do danych informatycznych i ich zmiany. Przyznał się do zarzutów. Oświadczył, że wszedł w posiadanie hasła, które pozwoliło mu na logowanie się na stronie dziennika, w sposób przypadkowy.
Za tego typu przestępstwo w kodeksie karnym przewidziana jest kara do 3 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP zs. w Radomiu
Facebook