Komisariat I policji KMP w Łodzi

źródło: KWP w Łodzi

28 września 2016 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Komisariatu I Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Po złożeniu meldunku ministrowi oraz przywitaniu gości, funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe. Następnie budynek poświęcił biskup senior archidiecezji łódzkiej – Adam Lepa, który przeciął symboliczną wstęgę razem z Wiceministrem  Spraw Wewnętrznych i Administracji Panem Jarosławem Zielińskim, Komendantem Głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi insp. Andrzejem Łapińskim, Komendantem Miejskim Policji w Łodzi insp. Pawłem Karolakiem, wicewojewodą łódzkim Panem Karolem Młynarczykiem oraz przedstawicielem I Komisariatu.

Budynek I Komisariatu mieści się na tyłach istniejącej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Obiekt zaprojektowano na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, przejazdem bramowym oraz podziemnym garażem. Posiada parkingi na 114 miejsc naziemnych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych oraz 30 miejsc w garażu podziemnym. W czterokondygnacyjnym budynku  przewidziano miejsca pracy dla 200 osób.

Obiekt wyposażony jest w strzelnicę szerokoprzestrzenną do prowadzenia strzelań z broni o użytkowej energii pocisku do 2200 J tj. pistolety, pistolety maszynowe, karabinki automatyczne oraz broń gładkolufowa. Strzelnica dysponuje 5 stanowiskami o długości linii ognia 25 metrów. Jest wyposażona w tarcze, które dają możliwość strzelania do ruchomych celi oraz w obrotniki tzw.„wróg – przyjaciel”. Dzięki ruchomej linii ognia policjanci mogą się szkolić i przemieszczać podczas strzelania.

źródło: KWP w Łodzi

źródło: KWP w Łodzi

W strzelnicy zamontowano oświetlenie zwykłe, imitujące światło dzienne oraz ściemniacz do przeprowadzania strzelań nocnych. Funkcjonuje tam również nagłośnienie, które zezwala na komunikację między instruktorem prowadzącym strzelanie a uczestnikami szkolenia. System ten jest kompatybilny ze wszystkimi pomieszczeniami znajdującymi w strzelnicy np. poczekalnią czy pomieszczeniem sterowni dla instruktora, który obsługuje system komputerowy umożliwiający konfigurację ustawień m.in. tarcz strzeleckich. Dodatkowo umożliwia nagłośnienie hali strzelań np. wycie syren pojazdu uprzywilejowanego. Strzelnica wyposażona jest w trenażer laserowy, który umożliwia bezstrzałowy trening za pomocą atrap broni Glock 17 – system na sprężone powietrze, które odwzorowuje odrzut i podrzut broni. W strzelnicy znajduje się także pomieszczenie pierwszej pomocy medycznej wyposażone w sprzęt do ratowania życia.

W budynku znajdą się także pokój odsłuchu i podglądu oraz przyjazny pokój przesłuchań dzieci. W obiekcie nie zabraknie także pomieszczenia składnicy akt wyposażonego w nowoczesne regały i magazynu dowodów rzeczowych, w tym zanieczyszczonych biologicznie.

Komisariat I jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na parterze przewidziano pomieszczenia dla pełnej obsługi interesantów. W strefie wejściowej jest sanitariat dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem zamontowano pochylnie w formie chodnika. W holu głównym na parterze udostępnione jest również samoobsługowe urządzenie pozwalające na zbadanie stanu trzeźwości.

Powierzchnia użytkowa całego budynku liczy 4470,08 m2. Całkowity koszt inwestycji (wraz z wyposażeniem) to blisko 28  mln złotych. Wszystkie środki pochodziły z budżetu Komendy Głównej Policji. Pozwolenie na budowę wydano 03.10.2014 roku, zaś odbiór końcowy nastąpił 14.06.2016 roku.

źródło: KWP w Łodzi

Facebook