Najnowsze

Zatrzymano „policjantów CBŚP”

źródło: CBŚP

Policjanci radomskiego CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymali sprawców wyłudzeń pieniędzy od osób w podeszłym wieku metodą „na policjanta CBŚ”.

Jak wyglądał mechanizm działania sprawców? Telefonowali do wytypowanej osoby przedstawiając się za policjantów CBŚ. Odpowiednio manipulując rozmową wprowadzali tę osobę w przeświadczenie, że bierze udział w akcji policyjnej, wymierzonej przeciwko oszustom i nieuczciwym pracownikom instytucji finansowych. Następnie polecali podjąć z banku pieniądze, niejednokrotnie oszczędności całego życia, a następnie udzielali instrukcji, co do ich przekazania rzekomym policjantom lub pozostawienia ich we wskazanym miejscu.

Rozbita grupa działała w Warszawie i ościennych powiatach co najmniej od połowy 2015 r. do kwietnia 2016 r. Sprawcy, to osoby w wieku od 20 do 50 lat. Jak ustalili funkcjonariusze CBŚP, wyłudzali jednorazowo kwoty od 5 tys. złotych do 100 tys. USD.

Pieniądze trafiały poprzez kurierów lub też przekazy gotówkowe do organizatorów całego procederu, którzy według ustaleń policjantów ukrywali się w Wielkiej Brytanii. Jeden z mężczyzn, który przez dłuższy czas przebywał na Wyspach, został zatrzymany w Warszawie.

Ogółem w sprawie do tej pory funkcjonariusze radomskiego CBŚP zatrzymali dwanaście osób, z których osiem zostało tymczasowo aresztowanych. Wszystkim zostały przedstawione zarzuty oszustwa. Sprawa jest rozwojowa. Policjanci przewidują dalsze zatrzymania. Analizują też pozostałe odnotowane przypadki wyłudzeń metodą na policjanta CBŚP.

Policja nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych środków (pieniędzy, biżuterii i innych) w tzw. akcje przeciwko oszustom czy innym przestępcom.

źródło: CBŚP

Facebook