Nieprzeciętny

źródło: Policja Kujawsko-Pomorska

Podinsp. Tomasz Krajewski w czasie wolnym od służby jest wolontariuszem w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy oraz na Oddziale Ratunkowym Szpitala im. Dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, jako ratownik medyczny.  Niewątpliwie nabyte tam doświadczenie miało wpływ na uratowanie życia policjantki.

Do zdarzenia doszło w kwietniu na strzelnicy podczas zajęć policjantka zasłabła. Funkcjonariusze prowadzący strzelanie zaczęli udzielać jej pomocy i wezwali na miejsce Tomka Krajewskiego. Po wstępnej ocenie funkcji życiowych, okazało się, że nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Tomek poprosił o wezwanie załogi pogotowia ratunkowego i przyniesienie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który znajdował się w budynku. Następnie wspólnie z ratownikiem medycznym Wojciechem Skrzyńskim rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). W między czasie zostało podłączone AED do klatki piersiowej dziewczyny. Sytuacja wyglądała bardzo poważnie. Niemniej opanowanie i profesjonalne zarządzanie akcją przyniosło sukces. Po wyładowaniu AED i podjęciu dalszej resuscytacji, funkcje życiowe policjantki zostały przywrócone. Przybyły na miejsce zespół pogotowia ratunkowego zabrał naszą koleżankę do szpitala.

Z przebiegiem tej sytuacji zapoznany został Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, który wyróżnił podinsp. Tomasza Krajewskiego. 05.05.2017 Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała dołączył do gratulacji i podziękował policjantowi za profesjonalizm i opanowanie, które bezsprzecznie przyczynił się do uratowania ludzkiego życia.

Tomek jest także jednym z pomysłodawców aplikacji „Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożeń” oraz instrukcji pierwszej pomocy, która stanowi kompendium wiedzy dla funkcjonariuszy, pracowników policji oraz całego społeczeństwa z zakresu udzielania pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia. Czas poświęcony na jej stworzenie świadczy o jego pasjach, ale też trosce o drugiego człowieka. Co więcej, o tym, że jest to wyjątkowy człowiek świadczy fakt, że absolutnie bezinteresownie był inicjatorem przedsięwzięcia na rzecz mł. asp. Kingi Szwedy-policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, która zmaga się ciężką chorobą. Funkcjonariusz wymyślił i współorganizował kwestę oraz prowadził licytację, podczas której na leczenie Kingi zebrano ponad 4000 złotych.

źródło: Policja Kujawsko-Pomorska

Facebook