Sprawa kradzieży TIRÓW w Niemczech

źródło: Policja Kujawsko-Pomorska

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy wspólnie z policjantami z pododdziału antyterrorystycznego zatrzymali dwóch mieszkańców Grudziądza. Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży dwóch tirów wartych ponad 600 tys. euro, dokonanej na terenie Niemiec.

Nad sprawą dotyczącą kradzionych na terenie Niemiec tirów policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy pracowali od połowy października tego roku. Od tego czasu trwało także śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy. Przypomnijmy: policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zdobyli informacje, że przez kujawsko-pomorskie mogą jechać TIR-y skradzione na terenie Niemiec. W sobotę, 14 października, informacja ta trafiła do dyżurnych policji. Ok. godz. 7 patrol ruchu drogowego ze Świecia zatrzymał do kontroli ciężarowego DAF-a, z którego wybiegł kierowca. Szybko jednak został zatrzymany. W czasie tej akcji policyjną kontrolę ominął inny ciężarowy DAF, który, po krótkim pościgu, został zatrzymany i przejęty przez policjantów. Obaj kierowcy trafili do komendy policji. 28-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego i 48-latek usłyszeli zarzuty paserstwa. Obaj wówczas zostali aresztowani. Za przestępstwo paserstwa mienia znacznej wartości kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Praca nad ustaleniem kto dokonał tych kradzieży dopiero się zaczęła. Trwało zdobywanie informacji, wiązanie ze sobą faktów, pozornie nie mających nic wspólnego. To zakończyło się wytypowaniem mieszkańców powiatu grudziądzkiego, którzy mogli być zamieszani w tą kradzież. Na czwartek (23.11.2017r.) zaplanowano policyjne działania. Z uwagi na charakter sprawy w zatrzymaniach udział wzięli policyjny antyterroryści. 40 i 46-latek zostali zatrzymani w swoich domach, wieczorem. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli sprzęt wykorzystywany przez złodziei samochodów: urządzenie do programowania kluczyków w samochodach ciężarowych, komplet sztosów, zakłócacz fal GSM, nawigacje samochodowe, radiostacje, 80 szt. dowodów rejestracyjnych, a także części samochodowe, telefony, laptopy i nawigacje. Zabezpieczono także, w poczet przyszłych kar, skuter wodny i samochód. Mężczyźni trafili do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy gdzie usłyszeli zarzuty kradzieży tirów m-ki Daf o wartości ponad 600 tys. euro, do których doszło w nocy z 13/14 października tego roku w Hanowerze i Helmstedt w Niemczech. W piątek (24.11) do sądu trafiły wnioski o aresztowanie obu podejrzanych. Najbliższe 3 miesiące, zgodnie z decyzją sędziego, przebywać będą w areszcie.

Policjantom znani są ci mężczyźni. Obaj w przeszłości byli notowani za przestępczość samochodową. Teraz, śledczy będą ustalać czy zatrzymani mają na swoim koncie inne tego typu przestępstwa.

 

źródło: Policja Kujawsko-Pomorska

Facebook