Badania biologiczne i chemiczne

źródło:Policja Dolnośląska

Laboratorium Kryminalistyczna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu posiada między innymi dwie bardzo ciekawe pracownie: biologiczną i chemiczną. W tej pierwszej wykonywane są badania przede wszystkim śladów biologicznych takich jak krew, ślina, nasienie, włosy, itp. Metody jakie stosują pracujący tam policjanci pozwalają na oznaczenie DNA zawartego w nawet niewielkiej ilości materiału biologicznego. Pracowania zajmuje się badaniem śladów biologicznych oraz identyfikacją osób i zwłok ludzkich z wykorzystaniem analizy DNA. Do niej trafiają nie tylko ślady zebrane na miejscu przestępstwa, ale też przedmioty, z których należy zabezpieczyć możliwie jak najwięcej materiału DNA. To pracownia, która jest niezastąpiona w najcięższych sprawach dot. zabójstw, zgwałceń, uprowadzeń, pobić itp. Badania biologiczne prowadzone są zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/6-IVB „Kryminalistyczne badania DNA w mulipleksowych systemach STR”.

W pracowni chemicznej laboratorium wykonuje się badania pozwalające na identyfikację substancji zabezpieczonych na miejscach przestępstw. Badane są tu środki odurzające, substancje psychotropowe, substancje mogące stanowić środki zastępcze, prekursory czy badania mikrośladów, powłok malarskich, alkoholi, substancji łatwopalnych, popożarowych i innych. Badane są tu także materiały wybuchowe. Badania substancji psychoaktywnych prowadzone są zgodnie z procedurami badawczymi HQ-PB/3-VC „Analiza ilościowa siarczanu amfetaminy metodą  chromatografii gazowej” wydanie 4 z dnia  05.09.2014 r. HQ-PB/13-VC „Badania materiału roślinnego pochodzącego z konopi” wydanie 1 z dnia 12.12.2014 r.

W pracowni chemicznej wykonywane są badania krwi i innych płynów ustrojowych człowieka na zawartość alkoholu. Badania prowadzone są zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/14-VC „Badanie płynów ustrojowych na zawartość alkoholu etylowego techniką chromatografii gazowej head – space” wydanie 4 z dnia 01.12.2016 r. Obie pracownie są najczęściej wykorzystywane przy rozwiązywaniu najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych spraw prowadzonych przez jednostki Policji.

źródło: KWP we Wrocławiu

Facebook