Ostatnim zadaniem gry miało być samobójstwo

źródło:Policja

W czwartek, 14.05.2020 r., na terenie powiatu bełchatowskiego, w województwie łódzkim, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali mężczyznę, który za pośrednictwem Internetu namawiał nieletnich do samookaleczeń. Ostatnim zadaniem makabrycznej gry miało być samobójstwo. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzewanego, zabezpieczono dowody potwierdzające informacje zgromadzone przez prowadzących śledztwo.

Sprawa ma swój początek na przełomie marca i kwietnia br. W oparciu o zasady współpracy międzynarodowej polskiej Policji zostały przekazane informacje o makabrycznej grze prowadzącej nieletnich uczestników do samobójstwa. Wszystkie tropy wskazujące na założyciela gry, nazywającego siebie „Kuratorem”, wiodły do Polski. Zebrane przez policję materiały były podstawą do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Poznań Wilda.

Jak się okazało, instytucje z Sankt Petersburga odpowiedzialne za bezpieczeństwo nieletnich, zainteresowały się pewnym mężczyzną. Za pośrednictwem różnych internetowych forów oraz grup dyskusyjnych nawiązywał kontakty z rosyjskojęzycznymi nastolatkami. Proponował im przyłączenie się do gry przypominającej „Niebieskiego Wieloryba”. W tym celu na portalu społecznościowym „VK” założył zamkniętą grupę pod nazwą „Beginnings 57”.

Gra polegała na wykonaniu zadań zlecanych przez „Kuratora”. Z początku były to pozornie niewinne czynności, takie jak wysłanie zdjęcia wieloryba. Z każdym kolejnym etapem zadania stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Na przykład mężczyzna nakazywał dzieciom oglądać drastyczne, psychodeliczne filmy, czy też przesyłać zdjęcia, jak uczestnicy siedzą na parapecie w oknie wieżowca. Kolejne zadania były związane z samookaleczaniem różnych części ciała. Zgodnie z założeniami gry, ostatnim etapem miało być samobójstwo.

Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili, że dwie nastolatki biorące udział w makabrycznej grze przebywały także na terenie Polski. Jedna mieszka pod Poznaniem, a druga na terenie województwa dolnośląskiego. Jedna z dziewczynek, z pochodzenia Ukrainka, miała ślady wielu skaleczeń całego ciała. Jest ona objęta odpowiednią opieką medyczną.

W uzgodnieniu z Prokuraturą Rejonową Poznań Wilda, policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zaplanowali zatrzymanie mężczyzny. W akcji brali udział także funkcjonariusze Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Na podstawie materiałów dowodowych zostanie zatrzymanemu przedstawiony zarzut nakłaniania nieletnich do samookaleczania i popełnienia samobójstwa. Policja i prokuratura złożą także w Sądzie w Poznaniu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzewanego.

źródło: KWP w Poznaniu

Facebook