Podwójny zabójca

źródło: Policja

Norwescy i polscy policjanci z Biura Kryminalnego KGP oraz Krajowego Urzędu Śledczego KRIPOS, należący do międzynarodowej sieci współpracy policyjnej ENFAST, ustalili miejsce pobytu poszukiwanego za podwójne zabójstwo. Mężczyzna został zatrzymany przy udziale grupy kontrterrorystów na jednej z ulic w miejscowości Bergen.

Po 7 latach ukrywania pojawił się trop prowadzący do Skandynawii. Polscy i norwescy policjanci z Biura Kryminalnego KGP oraz Krajowego Urzędu Śledczego KRIPOS, należący do międzynarodowej sieci współpracy policyjnej ENFAST, połączyli siły i dokonując sprawdzeń, „krok po kroku” zbliżali się do poszukiwanego (przypomnijmy: ENFAST to sieć współpracy policyjnej, która zajmuje się szybką i bezpośrednią wymianą informacji na temat najbardziej niebezpiecznych, poszukiwanych międzynarodowo przestępców). W sprawę włączono również polskie i norweskie Biuro SIRENE.

W połowie czerwca br. Policja norweska przy udziale grupy kontrterrorystów zatrzymała poszukiwanego na jednej z ulic w miejscowości Bergen. Poszukiwany podczas zatrzymania nie przyznawał się do swojej tożsamości i podawał inne dane personalne. Jednak przeprowadzone czynności identyfikacyjne potwierdziły jego prawdziwą tożsamość. Poszukiwany pozostanie w norweskim areszcie do czasu ekstradycji na teren Polski.

Według ustaleń śledczych Paweł Z. w listopadzie 1999 r. w Warszawie przy ul. Okocimskiej, zabił Jacka G. oraz jego konkubinę Katarzynę K. oddając kilka strzałów z broni palnej, po czym ukradł ich pojazdy i telefony, a następnie podpalił mieszkanie, żeby zatrzeć ślady. Za popełnione czyny został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności, z możliwością ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 30 latach. Paweł Z. został zatrzymany przez Policję w maju 2000 r. a 14 lat później, tj. w wakacje 2014 r. sąd udzielił mu przerwy w wykonaniu kary na okres 3 miesięcy z uwagi na ważne względy rodzinne. Po opuszczeniu więzienia uciekł z kraju.

źródło: KGP

Facebook