Zlikwidowany szlak przemytniczy

CBŚP

Pod koniec marca 2023 roku funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej odkryli i przejęli paczkę z 10 kg marihuany. Do zdarzenia doszło w trakcie kontroli przesyłek na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Adresatem przesyłki był odbiorca z Poznania. O swoim odkryciu funkcjonariusze KAS poinformowali policjantów. W tym momencie do akcji wkroczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy przy wsparciu kontrterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Poznania jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch mężczyzn, w tym odbiorcę przesyłki, zabezpieczając kolejne narkotyki.

Sprawa nie zakończyła się jednak na przejęciu narkotyków i zatrzymaniu dwóch mężczyzn. Z zebranych informacji wynikało, że za proceder mogą być odpowiedzialni członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. W celu rozpracowania tej grupy przestępczej Komendant Główny Policji powołał specjalną grupę śledczą, w skład której wchodzą policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Ci funkcjonariusze ściśle współpracując z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu skupili się na ustaleniu osób mogących brać udział w procederze, a także sposobu ich działania. Wynikiem ich pracy było zebranie informacji o członkach gangu, którzy jak się okazało za pośrednictwem komunikatorów internetowych założyli sklep, w którym sprzedawali środki odurzające przemycane z USA. Do Polski narkotyki trafiały za pośrednictwem firm kurierskich. Według śledczych, członkowie grupy mogli przemycić do Polski z USA co najmniej 100 kg marihuany.

Na początku kwietnia funkcjonariusze KAS ponownie na warszawskim lotnisku ujawnili następną paczkę z 10 kg marihuany. Tym razem przesyłka była adresowana do Wrocławia. Kolejne narkotyki zostały wyeliminowane z rynku, a funkcjonariusze CBZC, CBŚP, KAS i prokuratorzy działali dalej.

Niespełna miesiąc później w Poznaniu zatrzymano dwóch podejrzanych, którzy w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przy czym jednemu z nich grozi również odpowiedzialność za kierowanie nią. Dodatkowo mężczyznom przedstawiono również zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Pod koniec sierpnia policjanci CBŚP i CBZC przeprowadzili największe uderzenie w gang, zatrzymując 8 osób. Akcja została przeprowadzona w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i w Warszawie. Zatrzymane tym razem osoby również zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych osób.

Łącznie w śledztwie występuje 12 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zabezpieczono ponad 20 kg marihuany oraz 50 tys. zł. Funkcjonariusze wykonują dalsze czynności w śledztwie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: CBŚP

Facebook