Zbrodnie Joachima Knychały

źródło:KOMMITET PR

Seria „Kryminalne śledztwa PRL” przenosi widza w czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach i śledztwach opowiadają ich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, dziennikarze, a nawet osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy, pisarze.

3. odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL” jest poświęcony zbrodniom Joachima Knychały oraz kulisom śledztwa prowadzonego przez milicję w jego sprawie. Przenosimy się do śląskiego Zagłębia lat 70. ubiegłego stulecia. Ówczesne województwo katowickie przodowało w ilości popełnianych przestępstw – między innymi dlatego, że do tamtego rejonu zjeżdżały masy robotników z całego kraju. W tym samym czasie okolicę ogarnął strach przed „wampirem z Zagłębia” – seryjnym mordercą, którego ofiarami padały kobiety. Po tym, jak w 1975 roku skazano na śmierć Zdzisława Marchwickiego, oskarżonego o popełnienie wszystkich tych mordów, mieszkańcy Śląska odetchnęli z ulgą. Ale tylko na chwilę – ataki bowiem nie ustały.

Jedną z ofiar nowego „wampira” była Mirosława S., która została zamordowana na przystanku w Chorzowie. Pięć miesięcy później doszło do kolejnej zbrodni. Tym razem ofiarę znaleziono w piwnicy jednej z kamienic. Na ciele kobiety zauważono liczne obrażenia, między innymi otwarte rany głowy. Zwłoki zostały obnażone. W sposobie zachowania sprawcy dostrzeżono wiele podobieństw do metod działania „wampira z Zagłębia”.

źródło:KOMMITET PR

Do zabójstw dochodziło w różnych miastach na Śląsku, dlatego początkowo milicjanci nie znaleźli wspólnego mianownika tych zdarzeń. Dopiero po jakimś czasie odkryli, że za zbrodniami stał jeden człowiek. Elementem spajającym brutalne ataki okazała się linia tramwajowa nr 6, łącząca Katowice z Bytomiem.

Funkcjonariusze postanowili skupić swoje działania właśnie w okolicy trasy tramwaju nr 6. Liczyli, że uda im się natrafić na jakiś trop, który mógłby ich zaprowadzić do sprawcy. Szukali świadków, pytali miejscowych, czy nie słyszeli lub widzieli niczego podejrzanego. Zabezpieczali ślady oraz dowody, spisywali kolejne zeznania. Tymczasem napastnik zaczął atakować także dziewczynki.

O tym, w jaki sposób prowadzono śledztwo w sprawie zbrodni Joachima Knychały oraz jak udało się go schwytać, opowie 3. odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL”, którego emisja już we wtorek, 17 sierpnia o 22:00 na CBS Reality.

Wśród ekspertów wypowiadających się na temat sprawy usłyszymy m.in. Romana Hulę – byłego komendanta głównego policji, który pracował przy dochodzeniu, Marcina Myszkę – youtubera i autora podcastu „Kryminatorium” czy Przemysława Semczuka – dziennikarza i pisarza, autora książki „Wampir z Zagłębia”.

Na premierowe odcinki serii true crime „Kryminalne śledztwa PRL” zapraszamy w każdy wtorek o 22:00 na kanale CBS Reality.

źródło: KoMMitet PR

Facebook