Nierzetelne faktury w obrocie wyrobami funeralnymi

źródło: CBŚP

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (KAS) prowadzą śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamenty do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie unikali opłacania należnych podatków bądź wyłudzali nienależny zwrot podatku od towarów i usług, z wykorzystaniem fikcyjnie działających podmiotów krajowych i zagranicznych.

Według śledczych do wyłudzeń dochodziło również w obrocie wyrobami funeralnymi, w tym trumnami. Śledczy oszacowali, że w wyniku działania podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ok. 2 mln zł. Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, podczas których zatrzymali 6 osób. U jednego z zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze w różnej walucie w kwocie niemal 1,3 mln zł, które ukryte były m.in. w pudełku po butach.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami. Łączna kwota wystawionych przez zatrzymanych nierzetelnych faktur wyniosła ponad 10 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

 

źródło: CBŚP

Facebook