Najnowsze

Litwinienko, dokąd się pchasz?

Przestępcy z Łubianki, Wyd. Replika

Przerażająca. Taka właśnie jest historia podpułkownika FSB, zdrajcy, zbiega, szpiega, podwójnego agenta, wreszcie bohatera Aleksandra Litwinienki. Człowieka, który wystąpił przeciwko systemowi, układowi, machinie bezprawnie niszczącej i zabijającej ludzi. Przyznam, że dawno nie czytałam tak autentycznie przejmującej książki, w której fakty i opisane wydarzenia przeplatają się z psychologicznymi aspektami podejmowanych decyzji. Decyzji podejmowanych w niesprzyjającym otoczeniu, w którym jednostka pozostaje między młotem a kowadłem. To niejednokrotnie sytuacje, gdzie najlepsi oficerowie są do odstrzału, a w ich miejsce trafiają mierni, ale wierni – rosyjskim wartościom. Wartościom opartym na nienawiści, strachu, likwidowaniu niewygodnych. Świat ukazany w książce „Przestępcy z Łubianki” w żadnym razie nie stanowi próby rozliczenia agresji Putina. To odważna spowiedź Litwinienki, mająca na celu ukazanie prawdy o mrocznym, wręcz bandyckim obliczu służb specjalnych i ludzi, którzy te służby tworzyli.

Mocna, naszpikowana informacjami, nieznanymi dotąd faktami historia jednego z najlepszych oficerów z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy z niepokojem śledzą informacje o wojnie w Ukrainie. Wiedza zawarta w publikacji pozwoli spojrzeć na zjawisko przemocy w sposób wielowarstwowy. Od działań specsłużb, oligarchów, biznesu, po układy polityczne. Zabójstwa na zlecenie nie są domeną wyłącznie grup przestępczych likwidujących niewygodnych konkurentów na rynku. Takie zlecenia wychodzą od góry, tam gdzie skupia się władza trzymająca sznurki sprawiedliwości, finansów i polityki. To hydra o której w sposób niezwykle ciekawy i bez cenzury opowiada Litwinienko.

Badając jego losy poczujecie ciężki klimat więzień w Lefortowie i Butryce. Za co zamykają tam ludzi, w jaki sposób ich niszczą, kto ma szanse z nich wyjść o własnych siłach? Paradoksy, absurdy, dziki świat. Szukajcie prawości, logiki i mądrości, a z pewnością ich tam nie znajdziecie. Litwinienko pozostawił cenne dowody na to, jak funkcjonowało URPO, FSB, KGB. Rozrysował siatkę zależności, nazwisk, powiązań. Podzielił się z czytelnikami wiedzą, do której dostęp mieli nieliczni. To niezwykle ważny głos o bezsilności jednostki w walce z systemem, w którym prym wiodą bandyci przebrani w mundury. Historia naznaczona krwią, porachunkami, aktami terrorystycznymi nie powinna okryć się całunem ciszy. Fakty, wydarzenia, konkrety. W publikacji zawarte jest wszystko to, o czym Putin nie chciałby nigdy powiedzieć światu. Wszystko, co niewygodne, prawdziwe i boleśnie uderzające w skorumpowane struktury wymiaru sprawiedliwości.

Nie muszę nawet specjalnie zachęcać i namawiać do przeczytania tej książki. Każdy, kto widzi, do czego zdolna jest Rosja, z pewnością zapozna się z historią Litwinienki. Nic nie dzieje się w próżni, przeszłości nie da się odciąć od tego, co rozgrywa się dziś na naszych oczach, na oczach całego świata. Lubujący się w stosowaniu przemocy, bezkompromisowi, prymitywni przywódcy nie wzięli się znikąd. To właśnie oni „topili w kiblach” tych, którzy im zagrażali. Jeśli interesuje was tajne oblicze służb, skrywane w sejfach tajemnice, niewidzialne ręce sterujące wyborami prezydenckimi, to koniecznie przeczytajcie „Przestępców z Łubianki”. Mnóstwo informacji o specjalizacjach agentów, metodach działania URPO, MUR-a, rozgrywkach wewnętrznych służb. Ludobójstwo, Czeczenia, Bieriezowski. Wystarczy połączyć wszystkie puzzle, które wysypał z pudełka Aleksander Litwinienko, aby spojrzeć na obraz ludzkiej zagłady. Przerażający obraz, tak jak wspomniałam na początku recenzji. Warto wiedzieć więcej, czytać ludzi, którzy byli tam, u źródeł zła. Spoglądali hydrze w oczy, widzieli mętów, mendy, katów, operów. A potem uciekli, jak najdalej, mijając atrapy broni, z której naprawdę zabijano. W Rosji faktycznie wszystko jest inaczej. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej publikacji, wierzę, że nie tylko mnie zachwyciła historia zbuntowanego szpiega. Zdecydowanie nie był wyłącznie uciekającym komputerem na dwóch nogach. Był człowiekiem, a w służbach to rzadkość.

Autor: Aleksander Litwinienko
Tytuł: Przestępcy z Łubianki
Wydawca: Wydawnictwo Replika, Oficyna Wydawnicza Volumen
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 304

Facebook