Intensywna terapia

Stan krytyczny, fragment okładki Wyd. Insignis

Trafiają tam najtrudniejsze przypadki, ludzie przywiezieni z wypadków, nieprzytomni, po zawałach, udarach, ale nie tylko oni. Przekrój pacjentów OIOM-u jest dość szeroki, a każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia ze strony personelu szpitala. Jak wygląda codzienność intensywnej terapii, z jakimi problemami i wyzwaniami każdego dnia muszą mierzyć się intensywiści? O tym opowiada, w sposób arcyciekawy, dr Matt Morgan. W swojej książce „Stan krytyczny” ukazuje prawdziwe oblicze często nierównej walki o ludzkie życie, morderczy bój toczony na polu bitwy o lepsze jutro.

Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, co tak naprawdę dzieje się w miejscu, w którym słychać szum i dźwięk maszyn utrzymujących pacjentów przy życiu, to macie doskonałą okazję zgłębić ten obszar, nie jako pacjenci, a czytelnicy. Być może kwestie poruszone przez dr Morgana zaskoczą was, sprawią, że na pewne medyczne zdarzenia zaczniecie patrzeć z zupełnie nowej perspektywy. Autor w sposób zrozumiały wyjaśnia nie tylko skomplikowane zjawiska dokonujące się w naszym organizmie, ale przede wszystkim, zaraża pasją poznawania biologii śmierci. Bez strachu i epatowania cierpieniem ukazuje ostatnie chwile z życia swoich pacjentów. To właśnie tam, w zwierciadle intensywnej terapii uważny czytelnik dostrzeże mnóstwo szczegółów. Od bakterii czy groźnych infekcji do problematyki transplantacji.

„Stan krytyczny” podzielony jest na rozdziały poświęcone poszczególnym narządom. Dzięki przewodnictwu dr Morgana możemy przyjrzeć się pracy serca, płuc, mózgu, zbadać krew a nawet duszę. To fascynująca podróż w głąb żywego organizmu, w którym wszystko ma swój przemyślany i działający mechanizm. Do czasu. Jak pracuje się na granicy życia i śmierci? Jakie koszty ponoszą pacjenci, lekarze i system opieki? W jaki sposób na przestrzeni lat zmieniały się metody i techniki leczenia? Wiele pytań stawia przed czytelnikami autor „Stanu krytycznego”. Ale to dobrze, o to właśnie chodzi w takich publikacjach, by pytać i starać się znaleźć odpowiedzi, by się uczyć.

To, co szczególnie mnie zaintrygowało, to relacja lekarz-pacjent. Dr Morgan bez pudrowania rzeczywistości nakreśla obraz funkcjonowania intensywistów w „nienormalnym środowisku”. Zderzenie wyobrażeń z faktami, marzeń z ograniczeniami medycyny. Pod lupę trafiają małe kroki będące milowymi. Przeczytacie o przełomowych odkryciach, często przypadkowych, które uratowały miliony ludzkich istnień, a także o innowacjach, dzięki którym żyjemy dłużej. Niezwykle cenna lekcja, poprowadzona przez specjalistę medycyny intensywnej terapii. „Stan krytyczny:” to zbiór krótkich wykładów o opiece nad pacjentami, roli czynnika ludzkiego i wyzwaniach stawianych medycynie XXI wieku. Polecam wszystkim zainteresowanym funkcjonowaniem organizmu ludzkiego. Czy faktycznie jesteśmy tylko mięsem i kośćmi? Czy możemy żyć bez serca? Które z pionierskich technik epidemiologicznych zapisały się na kartach dokumentacji medycznej? Jeśli nie byliście nigdy pacjentami oddziału intensywnej terapii, możecie bez lęku i obaw poczuć atmosferę i sedno pracy na OIOM – ie dzięki dr Morganowi. Warto spojrzeć na cud życia oczami medyka, pasjonaty, dla którego praca z najtrudniejszymi przypadkami jest nie tylko wyzwaniem, ale i misją. Historie, które opisuje na stronach „Stanu krytycznego” nie przerażają, lecz przejmują. Są osobistymi refleksjami nad kruchością bytu, nawiązującymi do filozofii leczenia. Kiedy ratować, czy przedłużanie życia jest zawsze najlepszą decyzją dla pacjenta? Czym jest komfort życia, jak trudne wybory dokonywane są przez lekarzy intensywistów. O tym wszystkim dowiecie się z lektury „Stanu krytycznego”. Polecam, tym bardziej, że autor nie obawia się poruszać kwestii moralnych i etycznych.

Autor: dr Matt Morgan
Tytuł: Stan krytyczny
Wydawca: Wydawnictwo Insignis
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 300

Facebook