Niezbadany mózg

fragm. okładki Catherine Crowe, wyd. ZYSK i S-KA

Nie jest to listopad, ale czy do myślenia o duchach potrzebny jest kalendarz? Oczywiście, że nie. Nakładem wydawnictwa ZYSK i S-KA ukazała się obszerna publikacja poświęcona zjawiskom paranormalnym i działaniu sił nadprzyrodzonych. Blisko pięćset stron stanowią zapis wieloletnich badań i obserwacji poczynionych przez Catherine Crowe.

Nocna strona natury albo duchy, widma i zjawy” wprowadza czytelników w świat zdarzeń , które rozegrały się dawno, a niekiedy bardzo dawno temu. To przeszłość naznaczona relacjami świadków, którzy doświadczyli działania zjawisk trudnych do wytłumaczenia. A jednak, rozum doszukuje się wciąż odpowiedzi na pytania, których sama wiara nie jest w stanie w sposób wystarczający wyjaśnić. Catherine przytacza niezwykłe przypadki ludzi, którzy starali się z precyzją opisać doświadczenia z pogranicza nauki. Od interpretacji marzeń sennych, rozmów ze zmarłymi po umiejętności opuszczania powłoki cielesnej. Publikacja w pełni oddaje hołd zjawiskom nadprzyrodzonym i mistycznej stronie naszego świata. Skierowana jest do otwartych na poznawanie niezbadanej wciąż i jakże delikatnej materii. Tym bardziej polecam lekturę książki Catherine Crowe czytelnikom kwestionującym sens istnienia życia wielowymiarowego.

Duchy, stwory i upiory? To byłoby zbyt uproszczonym hasłem odnoszącym się do badanej tematyki. Owszem, o duchach i duszach przeczytacie tutaj wiele historii, ale celem nie jest straszenie, lecz wydobycie na światło dzienne metafizyki, od której stopniowo wielu z nas się odwróciło. I nie chodzi bynajmniej o nawracanie, lecz dzielenie się konkretną wiedzą i przypadkami, których logicznie trudno jest wytłumaczyć. Wszystko zaczyna się w mózgu i to właśnie ten organ niewątpliwie fascynuje najbardziej. Stąd próby zrozumienia procesu śnienia, sennych widzeń czy intelektualnych wysiłków, którym niektórzy poddają się w trybie „śpię i tworzę”. Intrygujące są zwłaszcza opowieści o możliwości komponowania muzyki w śnie i odtwarzania jej na jawie. Fenomenalne ujęcie tajemnic frenologii sprawia, że książkę czyta się z zachwytem nad światem, naturą i sferami ludzkiej egzystencji. Pewnie wielu z was doświadczyło zjawiska zwanego déjà vu. Czym ono jest w istocie, jak można je wytłumaczyć? Jak sądzicie, czy istnieją sposoby przewidywania przyszłości i czy jasnowidzenie jest sztuką, której meandry mogą zgłębić wyłącznie wybrani? Autorka prezentuje i szczegółowo omawia casusy poświęcone zdolnościom przeczuwania. Odwołuje się do instynktów, wyobraźni i świadomości. Każde pojęcie poddaje głębokiej analizie, z upodobaniem kreśląc znaki zapytania i nieustannie starając się znaleźć odpowiedzi.

Książka zachwyci szczególnie pasjonatów zjawisk metafizycznych, otwartych na wiedzę i nieodrzucających tego, co wciąż pozostaje duchową tajemnicą i mistyczną zagadką. Mnogość poruszanych zagadnień sprawia, że można o tej publikacji rozprawiać godzinami. Każdego, w gruncie rzeczy, śmierć interesuje, każdy z nas kiedyś umrze. Czy śmierć wygląda tak, jak przedstawia to Catherine Crowe? Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć, ale pewnie i tak wielu z was zna różnego rodzaju opowieści o wędrówce dusz. Zachęcam do odbudowy sfery duchowej, pracy nad możliwościami jakie stwarza nam mózg. Bardzo ciekawe opisane przypadki zjawiska jasnosłyszenia czy zapadania w trans zapewne wzbudzą mieszane uczucia. Pokusa przypisania pewnym stanom choroby lub zaburzenia psychicznego jest ogromna, a sceptycyzm nie ułatwia zadania. Jak zatem wytłumaczyć pewne zjawiska, których doświadczyli bohaterowie tych opowieści? Poznajcie przypadki niezwykłych somnambulików, każdy z nich ma wam coś do przekazania, podzielnia się własnym doświadczeniem. Zachęcam do lektury, a także poznawania i rozwijania wielowymiarowego życia wewnętrznego.

Autor: Catherine Crowe
Tytuł: Nocna strona natury albo duchy, widma, zjawy
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK i S-KA
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 520

Facebook