Najsłynniejszy szpital psychiatryczny na świecie

fragm.okładki/Wyd. Czarna Owca

Przez wiele lat mówiono, że dzieją się tam dantejskie sceny. Z ust do ust krążyły legendy podsycane budzącymi strach i odrazę kłamstwami. Powiadano, że stamtąd nie ma powrotu, gdy zamkną się za tobą bramy piekieł, już nigdy nie wrócisz do poprzedniego życia. Broadmoor, to słowo, którego obawiali się nawet najbrutalniejsi sprawy przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu. Ile prawdy o najsłynniejszym szpitalu psychiatrycznym na świecie mieści się w opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie? Czy strach przed umieszczeniem w Broadmoor był w pełni uzasadniony? Kto i za co tam trafiał? Na te pytania odpowiadają Jonathan Levi i Emma French w książce „Za murami Broadmoor”.

Historia tego miejsca nieustannie wzbudza zainteresowanie i fascynację. Autorzy otwierają wrota do przeszłości, by ukazać początki oraz okoliczności powstania szpitala. Krok po kroku poznajemy nie tylko tajemnicę zawartą w murach i historiach pensjonariuszy, ale przede wszystkim obserwujemy ciągły proces zmian. Jakim miejscem było Broadmoor dawniej, a jakim jest dziś? Na jakich płaszczyznach zachodziły najbardziej dynamiczne metamorfozy, w jakim kierunku rozwinęły się poszczególne działy szpitala? Jonathan i Emma dokonują dokładnej analizy warunków, w jakich żyją pensjonariusze szpitala, przyglądają się również pracy personelu. To specyficzne środowisko pracy, wymagające ogromnej odporności psychicznej, ale nie tylko. Plusem publikacji jest podjęcie walki ze stereotypami i mitami, które latami narastały wokół Broadmoor, niszcząc jej prawdziwe oblicze i sens istnienia.

Książka wzbudza emocje ze względu na poruszaną tematykę, chociaż nie jest sensacyjna. Powiedziałabym, że to dobre emocje, nastawione na zaspokojenie ciekawości czytelników. Interesują nas seryjni mordercy, psychika gwałcicieli i drapieżników seksualnych. Zło nieustannie fascynuje, nawet jeśli jego przejawy są odrażające. Chcemy wiedzieć dlaczego ktoś staje się mordercą, dlaczego stosuje przemoc, jakie stanowi zagrożenie dla otoczenia, jak i dla samego siebie. Broadmoor ma w tym obszarze bogate doświadczenie, to właśnie za murami tego szpitala życie wiodą sprawcy najokrutniejszych przestępstw. Jacy są na co dzień, jakie zaburzenia i choroby psychiczne u nich zdiagnozowano? O tym wszystkim przeczytacie w publikacji Jonathana i Emmy. Warto wsłuchać się w głosy specjalistów, którzy swoje życie zawodowe związali z badaniem zakamarków psychiki ludzkiej. Niewątpliwie to jedna z nielicznych publikacji poświęconych życiu i śmierci w Broadmoor.

Jakie kontrowersje wzbudzają poszczególne aspekty opieki psychiatrycznej, gdzie kończy się i zaczyna wolność pensjonariuszy, jak wygląda codzienność na poszczególnych oddziałach? Czego oczekują lekarze pracujący w Broadmoor i czy system nadąża za zmieniającymi się w turbulentnym otoczeniu zmianami i potrzebami? Przeszłość takich ośrodków bywa interesująca, ale to w przyszłości znajduje się najwięcej niewiadomych. Broadmoor od początku swego istnienia wzbudza spore emocje, prawdopodobnie za sprawą osób, które tam przebywają, jego popularność nie ulegnie zmniejszeniu. Zawsze będziemy podejmować próby zrozumienia tego, co znajduje się w głowie brutalnego sprawcy, bo tylko poznanie prawdy umożliwi dotknięcie istoty zła. „Za murami Broadmoor” mimo wszystko nie jest  lekturą trudną w odbiorze, nie epatuje przesadnie agresją. Poznajemy sprawców, którzy niejednokrotnie bywali ofiarami. Z każdym, kolejnym rozdziałem wiedza o sprawcach, ich otoczeniu i życiu w Broadmoor zmusza czytelnika do coraz częstszych refleksji nad kondycją ludzkiej psychiki oraz odpowiedzialnością za czyny. Co jest złem, a co dobrem, gdzie tkwi ta płynna, nie raz niewidzialna granica?

Polecam publikację wszystkim interesującym się kryminologią i psychologią kryminalną. Tym, którzy lubią stawiać pytania, nie obawiając się odpowiedzi. Jestem przekonana, że książka zainteresuje studentów resocjalizacji, medycyny, socjologii i prawa. Tak naprawdę to wielowątkowe i wielopłaszczyznowe ukazanie najsłynniejszego szpitala psychiatrycznego na świecie. Olbrzymiego organizmu, który musi sprawnie funkcjonować, by chronić nas przed niebezpieczeństwem ze strony przestępców. Czy dzięki pracy lekarzy z Broadmoor dowiemy się do czego zdolni są ludzie chorzy psychicznie? Czy choroby psychiczne muszą wiązać się z czynieniem zła? Na czym polega leczenie, w jakim systemie rehabilitowani są pensjonariusze? W książce Jonathana i Emmy znajdziecie wszystko to, co przez lata zgromadzono w dokumentacji i wspomnieniach pracowników szpitala. Uważam, że to kolejna cegiełka do budowy solidnej konstrukcji murów Broadmoor. Prawda o miejscu budzącym strach znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Autor: Jonathan Levi, Emma French
Tytuł: Za murami Broadmoor
Wydawca: Czarna Owca
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 197

Facebook