Ideologia, która zabija

fragm.okładki/ Wydawnictwo Kobiece

Zginęła w dniu, w którym Putin świętował swoje urodziny. Czyżby to był prezent? Egzekucja dokonana na niezależnej dziennikarce będącej solą w oku służb specjalnych musiała odbyć się na czyjeś zlecenie. Pytanie: na czyje? Komu przeszkadzała Anna Politkowska, która jako jedna z nielicznych krytyczek dążyła do ujawnienia prawdy o rządach Putina? Za swoją niezłomną postawę zapłaciła najwyższą cenę. Została zastrzelona, uciszona raz na zawsze. A może wcale nie?

Nakładem Wydawnictwa Mova ukazała się książka Anny Politkowskiej „Rosja Putina”. Gdyby żyła, z pewnością dopisała by ciąg dalszy tej ponurej historii. Politkowska pozostawiła po sobie ważny testament życia, z którego możemy dowiedzieć się całej prawdy o kulisach władzy w Rosji. W publikacji zawarła ogrom cennych informacji rzucających nowe światło na to, co dzieje się dziś w Rosji i Ukrainie. Nie możemy odwracać wzroku od przeszłości, historii i wydarzeń, które prowadziły do ludobójstwa. Powiadają, że Rosja to stan umysłu, a ludzi zabija ideologia. Autorka będąc naocznym świadkiem przemian dokonała szczegółowego zapisu przełomowych i trudnych momentów życia w ZSRR i Rosji. W publikacji ukazała realia życia w kraju przesiąkniętym korupcją, opisując życie codzienne, problemy i dramaty ludzi, których los znajdował się w rękach władzy. Bez cenzury, po prostu przelała prawdę na papier, wierząc że historia spisana ma szansę przetrwać najgorszą wojnę kłamstw. I tak się stało, jej praca nie poszła na marne, kagiebowska narracja nie zwyciężyła. „Rosja Putina” jest jednym z ważniejszych źródeł wiedzy o brutalnym obliczu wojska, rasizmie, deptaniu godności ludzkiej, torturach i okrutnych praktykach stosowanych wobec opornych.

Historie zawarte w publikacji wywołują szereg emocji. Nie sposób czytać bez empatii o znęcaniu się nad drugim człowiekiem, o bezkarnym mordowaniu młodych ludzi. Echa historii zdają się nie milknąć. Politkowska wykazała się ogromną determinacją, wiedząc że stanie się celem służb specjalnych. W książce znajdziecie mnóstwo interesujących informacji związanych z systemem wymiaru sprawiedliwości w Rosji, zbrodniami wojennymi i „międzynarodowymi terrorystami”. To kawał kryminalnej historii, która zebrała krwawe żniwa. Dużo nazwisk, powiązań, najważniejszych faktów. Zbrodnie w pigułce, brutalne egzekucje dokonywane na ludności cywilnej. Prawdy nie da się wymazać, przykryć, zatuszować, ona zawsze zwycięża. Teraz już wiemy więcej, dzięki takim ludziom jak Anna Politkowska dotykamy prawdy, bolesnej, trudnej, niewygodnej. „Rosja Putina” jest bezkompromisową i udaną próbą uwiecznienia aktów terroru skierowanych wobec żołnierzy i cywilów.

Warto pochylić się nad publikacją Politkowskiej, która pisała o tyranii, despotyzmie i bezczelności władzy. Odważnie stawiała pytania, na które odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej książce. Docierała do wielu ważnych ludzi, wpływowych, będących na świeczniku. Nie stroniła od rozmów z rodzinami ofiar, które latami domagały się informacji i prawdy o swoich bliskich. Była świadkiem tragedii i rozpaczy, brała udział w procesach karnych, niezwykle plastycznie oddając atmosferę z sali sądowej. Jak to możliwe, że jednemu człowiekowi udało się zawładnąć umysłami milionów ludzi, narzucić im swój styl rządzenia, zrobić z nich niewolników? Jak powstała i funkcjonowała machina tyranii? Jakimi środkami wymuszano posłuszeństwo? Co działo się w poszczególnych jednostkach wojskowych?

Polecam uwadze tę książkę wszystkim, którzy chcą przekonać się o skali i strefach wpływów działań rosyjskich służb specjalnych. W słowach Anny Politkowskiej znajdziecie prawdę o rosyjskiej mafii, układach, służbie w marynarce, zepsuciu, biznesie i wojnie. Wszystkie elementy do siebie pasują, trzeba tylko poświęcić odrobinę czasu na ich ułożenie. Autorka poruszyła wiele istotnych kwestii związanych z prawami człowieka, sytuacją kobiet w Rosji i „ruskim kapitalizmie”. Całość kończy się atakiem na Dubrowce i tragiczną historią ofiar, którym nawet pośmiertnie próbowano odebrać godność. Smutna historia, prawdziwa i konieczna do przekazywania następnym pokoleniom.

Autor: Anna Politkowska
Tytuł: Rosja Putina
Wydawca: Wydawnictwo Mova
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 373

Facebook