Co się wydarzyło w garażu?

Daniel Prokopowicz, prokurator

Czy można kogoś skazać za dokonanie zabójstwa bez koronnego dowodu, jakim jest ciało ofiary? Okazuje się, że tak. Pięcioodcinkowy serial dokumentalny „Zbrodnia bez ciała” opowiada o pięciu przypadkach, w których sprawcy byli pewni, że dokonali zbrodni doskonałej. Tak skutecznie pozbyli się jednego z najważniejszych dowodów w śledztwie, że przekonani byli o swojej bezkarności… aż do ogłoszenia przez sąd wyroku skazującego.

O zbrodniach i śledztwach opowiadają eksperci: Diana Brzezińska, prawniczka, współautorka książki „Zbrodnie bez ciał”, profiler Jan Gołębiowski, lokalni dziennikarze, psychologowie, specjaliści od śladów biologicznych, medycyny sądowej, a także badań za pomocą poligrafu i georadaru.

W 5. i ostatnim odcinku serii poznajemy historię 28letniego Radosława, który wyszedł z domu i nigdy do niego nie wrócił. Była Wielka Sobota 2017 roku. Przed godziną 19:00 młody mężczyzna postanowił wybrać się na odbywającą się po sąsiedzku imprezę, z której wrócił chwilę po północy. Jego rodzice już spali. Chłopak chwilę rozmawiał przez telefon, po czym podłączył go do ładowarki i wyszedł z domu bez dokumentów i pieniędzy. Jego matka słyszała, jak około 1:00 zamykał drzwi od domu. W świąteczną niedzielę rano okazało się, że Radek nie wrócił na noc. Początkowo nie wzbudziło to niepokoju domowników, ponieważ 28latkowi zdarzało się nocować poza domem. Jednak, gdy chłopak tego dnia nie dał znaku życia, rodzina zawiadomiła policję. Śledztwo w tej sprawie miało charakter poszlakowy. W jego wyniku oskarżono dwóch znajomych Radka Łukasza K. i Miłosza M., jednak żaden nie przyznał się do winy. Teren, na którym mógł znajdować się chłopak, przeczesywano wielokrotnie z użyciem wszelkich dostępnych sposobów, w tym georadaru i psów tropiących. Zbiorniki wodne sprawdzali płetwonurkowie, ale ciała Radosława do dziś nie udało się odnaleźć. Co się z nim stało?


W 5. odcinku serii „Zbrodnia bez ciała” o tej historii oraz śledztwie opowiedzą eksperci Diana Brzezińska, prawniczka i współautorka książki „Zbrodnie bez ciał”, psycholog kryminalny Jan Gołębiowski, dziennikarz „Gazety Wyborczej” Grzegorz Walczak, prokurator i rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, lekarz medycyny sądowej Dorota Mazurkiewicz, a także funkcjonariusz prowadzący sprawę.
Na ostatni odcinek serii true crime „Zbrodnia bez ciała” zapraszamy we wtorek, 1 listopada o 21:00 na CBS Reality.

 

źródło: KoMMitet PR

Facebook