Synteza życia

Laboratorium Skarżysko, fot. z archiwum autora i Policji

Jacy oni są? Prymitywni, działający z niskich pobudek, często mający kodeks karny wypisany na nieskalanym myśleniem obliczu. Po trupach dążący do celu, zdolni do każdej podłości i zabicia bez szczególnego powodu. Napakowani, budzący swym wyglądem strach i przerażenie. Typowi przestępcy, w przeciwieństwie do człowieka, o którym książkę napisał Grzegorz Walczak. Lombroso miałby nie lada wyzwanie, by właściwie sklasyfikować genialnego chemika z Kielc.

Nakładem wydawnictwa SQN ukazała się publikacja poświęcona biografii wyjątkowego, stałego bywalca sal sądowych i aresztów śledczych. Na miano zdolnego, utalentowanego, mądrego, wodzącego za nos pogubionych śledczych pracował całe swoje życie, niech będzie, pół. Umysł szachisty, słuch muzyka, wysmakowanie w sztuce i literaturze otwierały mu drzwi do świata wielkich możliwości. Dokonał jednak życiowego wyboru, poświęcając się swojej największej pasji. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że to właśnie zamiłowanie do wiedzy chemicznej ściągnęło na niego lawinę kłopotów.

Laboratorium Bliżyn, fot. z archiwum autora i Policji

Przypadki tajemniczego profesora stanowią gotowy scenariusz na serial kryminalny. Trzymające w napięciu wątki poszczególnych afer, a w tle służby specjalne, słynące z brutalności gangi, ściśle tajne metody operacyjne, wreszcie śmierć, i to niejednego bohatera tej opowieści. Tutaj jednak nie ma miejsca na dobrą zabawę i groteskową, podkolorowaną fabułę. Do dramatycznych zdarzeń opisanych w książce Grzegorza Walczaka doszło naprawdę, wiele z tych spraw wciąż nie doczekało się wyjaśnień. Być może jest jeszcze cień szansy?

By móc poznać w pełni życiorys przestępczy człowieka o którym mowa w reportażu należy cofnąć się w czasie, o jakieś trzydzieści, czterdzieści lat. To wtedy wszystko się zaczęło. Dzięki pracy autora będziecie mogli zrozumieć fenomen sławy wyjątkowego naukowca. Kulisy działań operacyjnych, tajemnicze zgony i zagadkowe tropy – w procesach, w których pojawiało się jego nazwisko, wielu prawników ponosiło sromotną klęskę. Czym oskarżony rozkładał na łopatki wybitnych sędziów, biegłych posiadających wiedzę specjalną i żądnych wyroków prokuratorów? Dlaczego w Polsce nie było drugiego tak tęgiego umysłu, który potrafiłby stanąć do walki na wiedzę z bossem narkobiznesu? Autor ze starannością i wnikliwością dokonał analizy spraw, w które zamieszany był nietuzinkowy przestępca z zasadami. Dotarł do osób, które znały początki działalności chemika, współpracowały z nim i doskonale pamiętają jego większe i mniejsze sukcesy. Mądrość kontrastuje z mrokiem przestępczości, od którego w tej książce nie uciekniecie. Wypowiedzi przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w sposób dobitny świadczą o skomplikowanej materii, z jaką przyszło im się zmierzyć. Czy ten proces nauczył czegoś kolejne pokolenia palestry? Czy wyciągnięto odpowiednie wnioski?

Nie jest to książka wyłącznie kryminalna, choć akcent przestępczości narkotykowej jest w niej najsilniejszy. Oprócz tego mamy peerelowską rzeczywistość, skandale partyjne, wysyp pomysłów na biznesy legalne i mniej legalne. Historia wybitnego chemika z jednej strony wzrusza, z drugiej przytłacza. Człowiek o świetnym starcie, mogący lecieć w przestworza, postanawia wieść życie, którego trudno pozazdrościć. Zmarnowany potencjał, czy niewykorzystany talent? Pytań będzie bez liku, odpowiedzi w większości znajdziecie na stronach publikacji. Walczak ukazał ważny wycinek autentycznej historii polskiej przestępczości narkotykowej, sylwetki niebezpiecznych ludzi wchodzących w szemrane interesy i układów, które kończyły się nawet mafijnymi porachunkami. W książce nie brak znanych z pierwszych stron gazet nazwisk, zakulisowych rozgrywek tudzież szczegółów operacji służb specjalnych. Biografia chemika z Kielc jest również balladą o świecie sztuki i twórczości artystycznej. Chce się chłonąć każde słowo, nic dziwnego, że postać choć balansująca na granicy prawa w jakimś sensie magnetyzuje czytelników.

Polecam „Profesora” wszystkim zainteresowanym faktami związanymi z zalążkiem i rozwojem naszej rodzimej przestępczości narkotykowej. Tym, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o narkotykach i substancjach chemicznych, również sprzedawanych bez recepty. Chcącym przełamać pewne stereotypy przestępczości i zakorzenione schematy etiologii zła. Wielowątkowe śledztwa, makabryczne zbrodnie i porwania dla okupu. Historia kryminalistyki naznaczona jest trudnymi, niekiedy i beznadziejnymi przypadkami. To od biegłych, a także wnikliwości prowadzących śledztwo zależy powodzenie lub niepowodzenie postępowania karnego. Czyżby w sprawach opisanych na stronach „Profesora” ślepa Temida poniosła porażkę, a może właśnie takim torem miał toczyć się pociąg do niesprawiedliwości? Kim jest dziś profesor, jakie wiedzie życie, czy czegoś żałuje? Piękny umysł, fatalna ścieżka kryminalna i zakończenie, o którym dowiecie się z lektury książki Grzegorza Walczaka.

Autor: Grzegorz Walczak
Tytuł: Profesor
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 429

Facebook